Elon Musk
Elon Musk

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin ve Dogecoin yatırımlarından sonra sosyal medyaya da el attı. Milyarder isim, Twitter’ın yüzde 2.9’luk hissesini 2 milyar dolara satın aldı ve günün en çok konuşulan ismi olmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde, bir sosyal medya platformu kurmak istediğini söyleyen Elon Musk, hemen ertesi gün Jack Dorsey’nin kurucusu olduğu Twitter yüzde 2.9 hissesini aldı ve etkin sosyal medya plâtformunun en büyük hissedarı konumuna erişti.

Elon Musk’ın alımı Twitter hisselerine can suyu oldu

Musk’ın satın alımının açıklanmasının ardından Twitter hisseleri %27 yükseldi. Bu kazanç, şirketin 2013 halka arzını takiben ilk işlem gününden bu yana hisse senedinin en büyük gün içi artışına işaret etti. Musk’ın hisseleri, Cuma günkü piyasa kapanışına göre yaklaşık 2,89 milyar dolar değerinde.

50 yaşındaki zengin iş insanı, geçen ay Twitter’da 80 milyondan fazla takipçisine şirketin ifade özgürlüğü ilkelerine uyup uymadığını sordu. %70’den fazlası hayır dedikten sonra, yeni bir platforma ihtiyaç olup olmadığını sordu ve kendi platformunu kurmayı ciddi olarak düşündüğünü söyledi.

Elon Musk Twitter

DA Davidson & Co analisti Tom Forte, satın alma hakkında “Elon’un bir sosyal medya şirketi kurmak istemesiyle ilgili önceki yorumları göz önüne alındığında, yakın zamanda Twitter’daki hissesini artırmasının veya şirkette kontrol hissesi almasının mümkün olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Twitter’ı etkin şekilde kullanıyor

Musk, her zaman Twitter’daki en büyük ve en çok konuşulan kişiliklerden biri oldu ve platformda düzenli olarak başı belaya girdi. Tesla Inc. CEO’su şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile elektrikli otomobil üreticisi hakkındaki tweet’leriyle ilgili kontrolleri devreye sokan 2018 anlaşmasından çıkmak istiyor.

Duyuru, Kasım ayında beklenmedik bir şekilde istifa ettikten sonra Jack Dorsey’in yerini alan yeni Twitter CEO’su Parag Agrawal için bir başka büyük sınav olacak. Agrawal, hesap verebilirliği artırmaya, kararları daha hızlı almaya ve ürün uygulamasını iyileştirmeye söz verdi. Şirket, yıllık geliri 7,5 milyar dolara çıkarmak ve 2023’ün sonuna kadar günlük 315 milyon kullanıcıya ulaşmak da dahil olmak üzere büyüme için iddialı hedefler belirledi.

İlginizi Çekebilir:  Türk stablecoin'i BiLira, yerli ve yabancı fonlardan 7.5 milyon TL'lik yatırım aldı

Öte yandan milyarder ismin alımı sonrası Dogecoin’de de büyük yükselişler görüldü ve yüzde 15’lik artışla kripto para piyasasında da hareketlilik yarattı.

Elon Musk
Elon Musk
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.