Time dergisi tarafından 2021 yılının en önemli kişisi seçilen ve 300 milyar dolara yakın servetiyle dünyanın en zengin insanı konumundaki Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Web 3 için eleştirel yönde bir tweet attı ve “Şimdiki zamanın bile tahmin edemiyorken, gelecek nasıl olacak? Biraz pazarlama kelimesi gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Elektrikli otomobil devi Tesla CEO’su Elon Musk, son tweet’inde Web 3’ün tam olarak gerçek olmadığını ve “şu anda gerçeklikten çok pazarlama modası” gibi göründüğünü yineliyor. Bununla birlikte, milyarder teknoloji müjdecisi, konseptin gerçeğe dönüşebileceğine ve Web3’ün tüm potansiyelinin 2051 yılına kadar yakın gelecekte ortaya çıkabileceğine inanıyor.

Musk, Web 3.0 hakkında geri adım atmıyor

50 yaşındaki milyarder, Twitter’da Microsoft kurucusu Bill Gates’in David Letterman ile eski röportajını gösteren melek yatırımcı Jason Calacanis’in bir videosunu yayınladı. Röportajda Gates, internet kavramını (Web1’e atıfta bulunarak) kullanıcıların herhangi bir zamanda içeriğe erişmesine izin verdiğini söyleyerek açıklıyor. Calacanis, internetin herkesin herhangi bir şeyi neredeyse hiç gözetleme olmadan yayınlamasına izin verdiği için Gates ile aynı fikirde.

Geçtiğimiz haftalarda Web 3 için “Saçmalık” şeklinde sert bir eleştiri getiren Musk, bu videonun altına yeni bir tweet attı ve “Bugünü bile tahmin edemediğimiz bir dünyada, gelecek nasıl olacak? Web3’ün gerçek olduğunu düşünmüyorum. Gerçeklikten çok, bir pazarlama kelimesi gibi duruyor. Geleceğin önümüzdeki 10, 20 ya da 30 yılda nasıl olacağını merak ediyorum. 2051 yılı bana çılgınca fütüristik geliyor” dedi.

Web 3.0 nedir?

Web 3.0 veya Web3, daha merkezi ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe odaklanan şu anda hali hazırda kullandığımız sosyal medyanın odak noktasına yer alan internet olan Web 2.0’dan devralması beklenen dünya çapındaki Web’in yeni nesil sürümünü ifade eder.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa Merkez Bankası: Dijital euro projesi başlıyor, Bitcoin'den daha çevre dostu olacak

Web 3’ün gücü ve verileri büyük teknoloji şirketleri yerine kullanıcıların elinde toplayarak teknoloji devlerinin egemenliğine meydan okuyan daha merkezi olmayan bir internet geleceği olarak ortaya çıkıyor. Bu, verilerin ağlar arasında dağıtıldığı ve fikrin yürütülmesi çok daha zor olsa da hiçbir varlığın bilgiye sahip olmadığı anlamına geliyor. Günümüzde irili ufaklı birçok şirket internetin bu yeni haliyle ilgili AR-GE ve yatırım yapmaya devam ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.