Bitcoin ve Dogecoin tweetleriyle kripto para dünyasını oldukça meşgul eden ve CEO’su olduğu Tesla’nın son 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımıyla Bitcoin’i fiyat olarak üst sıralara taşıyan Elon Musk‘ın sevgilisi müzisyen ve görsel sanatçı Grimes, 6 milyon doların üzerinde bir NFT koleksiyonu sattı.

Jacques Greene, Yaeji, Mura Masa ve Toro Y Moi gibi müzisyenlerin son haftalarda dahil olduğu NFT akımı tüm hızıyla sürüyor. Tyga, Lindsay Lohan, gibi isimlerin de alım/satım yaptığı bu sektör daha da gelişeceğe benziyor.

Grimes, NFT’de fırtınalar estiriyor

Grimes’in koleksiyonu, sanatçının beşinci albümü Miss Anthropocene‘in ardından kendisi için yarattığı dijital avatar olan ve bir tür şeytan bebeğe benzeyen “WarNymph” etrafında odaklanıyor. Bitcoin maksimalistleri ve kripto para borsası Gemini’nin de sahibi olan Tyle-Cameron Winklevoss ikizlerinin sahibi olduğu NiftyGateway ile ortaklık yapan Grimes, bu hafta sonu dokuz parça koleksiyon sattı. Bunlardan yedisi sınırlı basımdı ve ikisi açık basımdı. Satıştaki son NFT’si, “Ölümün Ölümü” adlı 10. parçasına en yüksek teklif 388 bin 938 dolardı.

CryptoPunks serisi gibi yüksek profilli NFT’lere para yatıran bir influencer olan CryptoCobain, hafta sonu bir parça kaptığını söyledi.

NFT nedir, nereden satın alınır?

Hiçbir şekilde değiştirilemeyen ve eşsiz token’lar olarak bilinen NFT’ler, görsel sanatçılar için son dönemde bir hayli popüler ve bir o kadar da kazançlı bir ortam yaratmış durumda. Görsel sanatçılar, kendilerine ait oluşturdukları ürünlerini kriptografik olarak güvence altına alınmış koleksiyon öğeler haline getirerek yani token’laştırarak çeşitli NFT ortamlarına yüklüyor ve bundan gelir elde ediyorlar. NFT’ler, Rarible, Zora, Foundation ve NiftyGateway gibi Ebay benzeri pazarlardan satın alınabiliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!