Elon Musk’ın dün gece TSİ 01:00 sularında Tesla’nın Bitcoin ödemelerini askıya aldığını duyurması kripto para piyasasında bomba etkisi yarattı. Gün içinde düşüş trendinde olan BTC, bu haber sonrası yüzde 10’a yakın düşüş yaşayarak 49 bin dolara kadar geriledi. Bybt verilerine göre, 2.7 milyar dolarlık uzun pozisyon da tasfiye oldu.

Elon Musk’ın bu kararı sonrası kripto topluluğunun ağır topları Tesla’nın bu kararına olumsuz ve olumlu birçok yorum getirdi.

Microstrategy CEO’su Michael Saylor, “Yapılan açıklama ironik çünkü Bitcoin işlemi için kullanılan enerjide bir artma söz konusu değil. Enerji kripto ağını korumak için kullanılıyor ve zamanla fosil yakıt tüketimi üzerindeki etkisi eksiye düşecek. Her şey düşünüldü” ifadelerini kullandı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da konuyla ilgili Elon Musk’a destek vererek, “Bu konuyu çok da derinlemesine düşünmemize gerek yok. Dünyayı Elon Musk’ın değiştirdiği gibi çok az kişi değiştirdi. BTC’nin hayatımızda kalacağına şüphe yok ancak bir problem olduğunu reddetmek de o problemi çözmemizi sağlamayacaktır. Yenilenebilir enerji ya da mimari değişikliklerle olsun, biz çözüme odaklanalım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bize gerçekte neler olduğunu söyle Elon”

Binance CEO’su Changpeng Zhao da, “Elon muhtemelen Tesla’nın kabul ettiği diğer (kripto olmayan) para birimlerini çalıştırmak için ne kadar enerji gerektiğini araştırmadı.” şeklinde bir yorum yaptı.

Altana Digital Currency Fund CEO’su yatırımcı Alistair Milne, “İşletmeniz (Tesla’yı kastederek) devlet sübvansiyonlarına dayandığında telefon araması alırsınız.” yorumunda bulunarak kararın arkasında daha çok devletin elinin olduğunı ima etti.

Twitter’daki Bitcoin yorumları ve ön görüleriyle fenomen haline gelen Willy Woo da önceki gün Tesla için Dogecoin ödemesi alıp almayacağı yönünde yaptığı ankete dikkat çekerek, “Elon, topluluğa DOGE’nin (enerji ile güvence altına alınmış bir iş kanıtı) Tesla tarafından kabul edilip edilmeyeceğini soruyor ve bir sonraki tweet’te Tesla’nın enerji nedeniyle artık BTC’yi kabul etmediğini duyuruyor. Bize gerçekte neler olduğunu söyle.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Energy Harbour ile Standard Power arasında nükleer enerjili Bitcoin madenciliği ortaklığı

Öte yandan kripto para borsası FTX CEO’su Sam Friedman, Elon Musk’ın daha az enerji tüketen kripto paraları değerlendireceklerini söylemesi üzerine Solana (SOL)’yı önerirken, Avalanche (AVAX) kurucusu Emin Gün Sirer de tweet atarak “AVAX yeşil” şeklinde yanıt verdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.