Elon Musk’ın Dogecoin’in üstünlüğü iddiaları, Ethereum‘un kurucu ortağı tarafından ölçeklendirme üzerine bir tartışma başlattı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, blok zinciri ölçeklenebilirliğinin sınırları hakkında uzun bir makale yayımladı. Elon Musk da Buterin’in Doge sözlerine karşılık Twitter’dan cevap verdi.

23 Mayıs’ta Buterin’in kişisel blogunda yayınlanan makale, blok zinciri ağlarının mimarisinde ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik arasındaki değiş tokuşu vurguluyor. Makale, Elon Musk’ın blok boyutunu %900 artırmak için hareket ederse Dogecoin’in lider zincir olarak ortaya çıkacağını iddia ettiği 15 Mayıs tarihli tweet’ine yanıt olarak geldi ve “İdeal olarak, Doge blok süresini 10X hızlandırır, blok boyutunu 10X artırır ve ücreti 100X düşürür. Sonra eller aşağı kazanır.” yorumunu yaptı.

Musk’ın önerisine meydan okudu

Vitalik Buterin, “aşırı merkezileşmeye yol açmadan ve bir blockchain’i olduğu gibi yapan temel özelliklerden ödün vermeden” ölçeklenebilirlik ve iş hacminde keskin bir artış sağlamaya çalışmanın zorluğunu vurgulayarak Musk’ın önerisine meydan okuyor.

Buterin, bir ağın tek bir hata noktasına sahip olma riskini ortadan kaldırmak için ademi merkeziyetçilik ihtiyacını ve geniş çapta dağıtılmış bir ağın koordineli saldırılara karşı sahip olduğu korumaları vurguladı. Vitalik, “Bir blok zincirinin merkezi olmayan hale getirilmesi için, normal kullanıcıların bir düğümü çalıştırabilmesi ve düğümleri çalıştırmanın ortak bir faaliyet olduğu bir kültüre sahip olması çok önemlidir.” dedi ve düzenli kullanıcılar düğümleri özgürce çalıştırmadan ademi merkeziyetin elde edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Buterin ayrıca, parçalama işleminin birçok merkezi zincir tarafından sunulanla karşılaştırılabilir ölçeklenebilirliği kolaylaştırabileceğini iddia ediyor. Ethereum ağının mevcut durumuna dayanarak, Buterin, parçalanmış bir Ethereum’un “muhtemelen bir blok zincirinin tam güvenliğiyle saniyede bir milyon işlemi işleyebileceğini” tahmin ediyor.

Elon Musk cevap verdi

Hiçbir Doge’yi satmayacağını açıklayan Dogecoin savunucusu Elon Musk, Buterin’in bu açıklamalarına cevap olarak Twitter hesabından Doge posteri paylaşarak “O Doge’den korkuyor” imasında bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, Kasım 2013'ten bu yana en iyi aylık performansında
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.