Endonezya Uleması olarak bilinen ülkenin dini liderler konseyi, Bitcoin gibi kripto paraların para birimi olarak kullanılmasının Müslümanlar için yasak ve haram olduğu yönünde fetva verdi.

Endonezya Ulusal Ulema Konseyi (MUI), belirsizlik, bahis ve zarar unsurlarına sahip olduğu için kripto paraların haram veya yasak olduğuna kanaat getirdi ve bu yönde bir fetva yayınladı. Bloomberg’ün haberine göre, dini kararnameler başkanı Asrorun Niam Sholeh, konseyin bir uzman toplantısından sonra kripto paralar hakkında olumsuz görüş belirterek, “Bir emtia veya dijital varlık olarak kripto para, Şeriat ilkelerine uyabiliyorsa ve açık bir fayda gösterebiliyorsa, o zaman alınıp satılabilir. Onun dışında kripto paralar haramdır ve yasaklanması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Ülkede kurumlar finansal konuları da ulemaya danışıyor

MUI, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan ülkede şeriat uyumu konusunda otoriteye sahip ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası İslami finans konularında onlara danışıyor.

Ulema’nın bu kararı, Endonezya’da tüm kripto para ticaretinin durdurulacağı anlamına gelmese de, kararname Müslümanları varlıklara yatırım yapmaktan caydırabilir ve yerel kurumların kripto varlıklarını yeniden gözden geçirmesini sağlayabilir. Ülkenin merkez bankası olan Bank Indonesia, henüz bir karar açıklanmadan bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışıyor.

Dünyadaki Müslüman nüfusun yaklaşık %62’lik kısmı Asya’da yaşıyor ve Endonezya en kalabalık Müslüman ülkesidir ve Müslüman nüfusu 216 milyon (%90) civarlarındadır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!