Nükleer ve fosil yakıt bazlı enerji üreticisi Energy Harbour Corp, Bitcoin madenciliği barındırma (hosting) sağlayıcısı Standard Power ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

‘Temiz enerjili Bitcoin madenciliği’nin konuşulduğu şu günlerde yeni bir gelişme yaşandı ve Nükleer enerji sağlayıcısı Energy Harbour Corp., Standard Power arasında 5 yıllık anlaşma imzalandı.

Bitcoin madenciliği girişimi Aralık 2021’de başlayacak ve Standard Power, ABD’nin Ohio eyaletindeki terk edilmiş bir kağıt fabrikasını Energy Harbor’ın nükleer santrallerinden gelen enerjiyi kullanan bir madencilik tesisine dönüştürecek.

Standard Power İcra Kurulu Başkanı Maxim Serezhin, anlaşmayla ilgili “Energy Harbor ile ortaklık kurarak, bu tesisle ilişkili gücün %100’ünün karbonsuz olmasını sağlamak için barındırma yeteneklerimizi proaktif olarak yapılandırdık” dedi.

Elon Musk, Bitcoin’de çevre kaygısına dikkat çekmişti

Bitcoin, tarihi fiyat zirvelerinden sonra yılın ikinci çeyreğinde Bitcoin madenciliğinin sürdürülebilirliği konusunda endişelerin konuşulduğu bir ortamda şu anda zirvenin yaklaşık yüzde 60 gerisinde bir seyir sürdürüyor.

Özellikle, Mart ayında Elon Musk’ın şirketi Tesla, Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul edip sonrasında da yine Musk’ın belirttiği çevresel kaygılar nedeniyle fosil yakıta bağımlılığı gerekçe göstererek ödeme seçeneğini askıya aldı.

Nükleer enerji ne derece faydalı?

Nükleer enerji araştırmalara göre daha az karbon salınımı gerçekleştiriyor. Nükleer santraller, fosilleşmiş bitki ve hayvanlarda bulunan yüksek karbon kapasitesini yakmak yerine, uranyum atomlarını bölerek buharla çalışan türbin jeneratörlerini enerjiye dönüştürüyor. ABD Enerji Bakanlığı, bir nükleer santralin ortalama bir gigawatt enerji ürettiğini ve Arizona’daki en büyük Amerikan nükleer santrali Palo Verde’nin 3,99 gigawatt ürettiğini belirtiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!