Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon, bu ay beklentilerin altında seyretti ve yüzde 1.3 artış beklentisinin yerine 0.95 oranında yükseldi.

TÜİK, mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Ülkede enflasyon beklentinin altında seyrederek bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti. Aylık en yüksek artış yüzde 8,88 ile alkollü içecekler ve tütünde gerçekleşirken, aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1.58 ile ev eşyası oldu. Gıda fiyatları mayısta yıllık yüzde 28.44 arttı, nisan ayındaki artış yüzde 31.86’ydı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, açıklanan enflasyon rakamları ile ilgili “Enflasyonda düşüş trendi sürüyor. İnşallah, yıl sonunda hedeflediğimiz rakamları tutturacağız” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.