EOS (EOS Coin), merkeziyetsiz uygulamaların dikey ve yatay ölçeklenmesini sağlayan, üzerine çeşitli uygulamaların entegre edilebildiği bir işletim sistemi mantığıyla çalışan bir blokzinciri mimarisi sunar ve kimlik doğrulama, veritabanları, senkronize olmayan iletişimler gibi işlemleri birden fazla CPU çekirdeği ve kümesinde programlayabilmeyi mümkün kılar. Sonuçta ortaya çıkan EOS.IO teknolojisi, kullanıcı ücretlerini minimuma indiren ve merkeziyetsiz uygulamaların çalışmasına olanak sağlayan bir blockchain (blokzincir) mimarisidir.

EOS.IO ekosistemin ismiyken, EOS (ya da EOS Coin) da bu ekosistemin dijital para birimidir. EOS (EOS Coin), EOS ağından piyasaya sürülen bir coin’dir. Ortaya konmasındaki motivasyon, Ethereum gibi bir çok dijital para birimini ağında barındıran teknolojilerin yaşadığı ölçeklenebilirlik, hız, esneklik gibi sorunları çözmeye yönelik yeni bir teknoloji geliştirebilmektir. EOS, bu iddiayla Ethereum ağından kendi ağına geçmiştir.

EOS coin ne işe yarar?

EOS (EOS Coin) bu ağın içinde depolama ve bant genişliği satın almak için kullanılan bir token’dir, ayrıca ağ içindeki kullanıcılar sahip oldukları EOS (EOS Coin) sayısına göre oy hakkına sahiptir.

2017 yılında Block.One isimli şirket tarafından kurulan EOS ağı, BitShares, Blockchain Steem, DPoS gibi sistemlerin de yaratıcısı olan Daniel Larimer tarafından geliştirilmiştir. Haziran 2017’de ICO (ilk coin arzı) piyasaya sürülen EOS (EOS Coin), bir yılda 2,5 Milyar Dolar’lık yatırım toplamıştır.

EOS’un öncülü olan DPoS (Delegated Proof of Stake) paydaşların sahip olduğu kripto paralar ile yeni kripto paralar üretilmesini sağlayan ve oylamaya dayalı, açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu sayede, yapılan her işlem şeffaf bir biçimde ağdaki diğer kullanıcılar tarafından görülmekte ve denetlenmektedir. Yapılan hatalı işlemler bu denetim mekanizması sayesinde anında fark edilip düzeltilebilmeyi mümkün kılmaktadır. Ayrıca ağdaki işlemler yüksek hızla gerçekleşebilmektedir. Ağın geliştiricileri saniyede 100 bin işlem yapılabileceğini iddia etseler de, bu iddia ispat edilememiştir.

İlginizi Çekebilir:  Voyager Token (VGX) nedir, nereden ve nasıl alınır?

EOS (EOS Coin), madenciliği yapılamayan bir dijital para birimidir. Madencilik yerine blok üreticileri bloklar üretirler ve karşılığında ödül kazanırlar. EOS (EOS Coin) ile yapılan işlemlerden işlem ücreti ya da komisyon alınmaz.

Blok üreticilerinin kazandıkları ödül miktarının (ücretin) haksız biçimde yükseltilmesi ihtimaline karşı, oy hakkı bulunan token sahipleri talep edilen bu enflasyon miktarını oylayarak kabul ya da reddedebilme hakkına sahiptir.

EOS (EOS Coin) üzerinden Block.One tarafından elde edilen gelirin tamamı Cayman Adaları’nda özel bir şirkete aittir. Bu nedenle merkeziyetsiz bir uygulama değildir. Ayrıca EOS (EOS Coin)’in piyasa arzının çok yüksek olması da değerlenmesi karşısında olumsuz bir etkendir.

Eos hangi borsadan nasıl alınır?

EOS (EOS Coin), toplamda 1 milyar adet olarak piyasaya arz edilecektir. Bu arz rakamının şu an yaklaşık 951 milyon adedi dolaşımdadır. EOS (EOS Coin)’in mevcut kripto para piyasasındaki market değeri 3,7 Milyar Dolar’dır, tüm arz tamamlandığında bu değerin 3,9 Milyar Dolar’a ulaşması öngörülmektedir.

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 EOS (EOS Coin), 3.96 Amerikan Doları değerindedir. 2017 son çeyreğinde 0.48 Amerikan Doları ile dip fiyatı gören EOS (EOS Coin), 2018 Nisan’da ise 22.89 Amerikan Doları ile tarihinin en yüksek seviyesine çıkmıştır.

EOS (EOS Coin), Paribu, Binance ve Bitpanda gibi kripto para borsalarında Türk Lirası ile satın alınabilir, ayrıca birçok kripto para borsasında alım satım ve transfer (çekme ve yatırma) işlemleri yapılabilmektedir.

EOS yani EOS coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!