Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gece yarısı flaş bir değişikliğe giderek geçen yıl göreve getirdiği Murat Uysal’ı görevden alarak yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ı yeni Merkez Bankası Başkanı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden aldı. Uysal, 6 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yerine atanmıştı. Uysal’ın yerine gelen Naci Ağbal ise, AKP hükümetinde 2015-18 yılları arasında Maliye Bakanlığı yapmış, Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilmeden önce de Saray’da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapıyordu.

Dolar kurundaki yüksek ivme mi yoksa moratoryum söylentileri mi?

Merkez Bankası, Uysal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) beklentileri aşarak göreve başladıktan sonra yapılan 1200 baz puanlık (12 tam puan) indirim kararlarıyla 2019 yılının dünyada en çok faiz indiren Merkez Bankası Başkanı olmuştu.

İndirim serisi 2020 yılında devam etti. PPK politika faizini ocakta yüzde 12’den 11.25’e, şubatta ise 11.25’ten 10.75’e çekti. Mart ve nisan aylarında ise 100’er baz puanlık iki indirim daha yapıldı. Mayısta koronavirüsün yarattığı belirsizlik nedeniyle indirimlerin son bulması beklenirken PPK 50 baz puanlık indirimle politika faizini yüzde 8.25’e düşürdü. Böylece 2020’nin ilk 5 ayında politika faizi 375 baz puan daha düşürüldü.

Para politikaları, döviz kurlarının yükselişine set çekemedi. Uysal’ın ilk geldiği dönemde Dolar/Kuru 5.60 civarındayken Euro/TL kuru 6.36 seviyelerindeydi. Görevden alındığı Kasım 2020’ye gelindiğinde ise Dolar/TL kuru 8.50’nin üzerindeyken, Euro/TL kuru da 10.10 seviyesinde.

Sosyal medyada çıkan kaynağı belli olmayan söylentilere göre, Murat Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemde verdiği direktiflere uymayacaktı ve moratoryum ilân etme ihtimali vardı.

Moratoryum nedir?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden almasının sebebinin Uysal’ın ‘moratoryum’ ilan edilmesi gerektiğini dile getirmesinden kaynaklandığı iddia ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  NFT çılgınlığının son haberi Robot Sophia'dan geldi: Çizdiği eser 688 bin 888 dolara satıldı

En basit ifadeyle ülkelerin borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesinin ilânı moratoryum anlamına gelir. Moratoryum, hükümetler ya da işletmeler tarafından ilan edilir. Türkiye’de ilk olarak 1875 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından ilan edilmiş ve Duyun-i Umumiye İdaresi kurulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de son olarak 1958 yılında moratoryum ilan edilmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.