Ünlü ekonomi gazetecisi Erkan Öz, YouTube kanalındaki programında ilk kez son zamanlarda yine yükseliş trendine giren Bitcoin ile ilgili fiyat beklentisini açıkladı.

Büyük Finansal Tufan ve 2020 Yeni Ekonomi: Büyük Kriz Büyük Fırsat adlı kitapların yazarı ve Türkiye’de özellikle de sosyal medyadaki yorumlarıyla ilgi gören ünlü ekonomi gazetecisi Erkan Öz, Melis Hazal Karagöz’ün sunduğu Gerçek Ekonomi programında, Bitcoin hakkında görüşlerini belirtti ve fiyat olarak gidebileceği yön ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dünyanın giderek küresel bir ekonomik krize doğru sürüklendiğini belirten gazeteci, bu krizin devamında borsaların, varlıkların ve emlak değerlerinin çöküşe geçeceğini söyledi.

Ekonomiye olan güvenin sarsıldığı ve limitsiz bir şekilde para basılmasının deflasyonist bir çöküşe neden olabileceğini bir ortamda kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e hücum edeceğini söyleyen Öz, bunun işaretlerinin bu yıl piyasaya giren kurumsal şirketlerin verdiğini ifade etti.

Bitcoin’in fiyatı nereye gidebilir?

Dünya üzerindeki merkez bankalarının toplamda 22 trilyon dolarlık bir rezerve sahip olduğunu ve yaşanması muhtemel bir kriz anında bu paranın 12 trilyon dolarının altına kayacağını düşünen Öz, altının yine en kıymetli ve en güvenilir varlık olarak hayatta kalacağını söyledi.

Öz, olası kötü senaryoda altın ve gümüşe 4 trilyon doların kayacağını belirtiyor. Geriye kalan 6 trilyon doların da 5 trilyon doların Bitcoin ve altcoinlere gideceğini ifade ediyor. Bu rakamın 2.5 trilyon dolarının Bitcoin’e diğer yarısının ise altoinlere gideceğini ifade ediyor. Hatta altcoinlerin bu durumda bugüne nazaran daha çok yatırım alacağını sözlerine ekledi.

Şu anda dünyada dolaşımda olan Bitcoin’in 17.7 milyon civarında olduğunu söyleyen Öz, sirkülasyondaki 17.7 milyon Bitcoin’e dair lider kripto para biriminin gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun elinde bulunan 1 milyon Bitcoin’i hariç tutarak kaba bir hesaplama yaptı. Erkan Öz, 2.5 trilyon doları 16 milyon Bitcoin’e böldüğünde düz bir hesapla Bitcoin’in değerinin ilk hedeflediği fiyatının 2020 yılı civarında 150 bin dolar olacağını ifade ederek 25 kat kadar değerleneceğini tahmin etti. Öz, Bitcoin için ikinci hedef olarak 200.000 dolar olacağını söyledi ve bunun deflasyonist bir çöküşle birlikte yaşanacağı şeklinde görüş belirtti.

İlginizi Çekebilir:  Binance’in roll back (geri sarma) teklifine sert tepkiler!
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.