Son zamanlarda özellikle Bitcoin‘in oluşturduğu gündemle daha da konuşulur hale gelen Borsa Yatırım Fonları olarak dilimize çevirebileceğimiz ETF yani Exchange Traded Funds, yatırımcıların varlıkların kendisini satın almadan o varlığa yatırım yapmalarına izin veren yatırım araçlarıdır. Sadece kazançlar ve kayıplara odaklanmak isteyen yatırımcılar için ETF’ler, tek tek coin alıp satmaktan ve bunların yükseliş ve düşüşlerini takip etmekten daha basit ve kolay bir alternatiftir. Ayrıca bir çok ETF, belli konulara odaklanmış olduğu için yatırımcıların da yatırımlarını kolayca çeşitlendirmelerine olanak sağlar. ETF ya da diğer adıyla yatırım fonları, paranızı birden fazla ürüne yayarak çeşitliliği arttırır ve gerçek zamanlı alım satıma izin verir.

Bitcoin ETF’si Nedir?

Bitcoin ETF’si yani Bitcoin Yatırım Fonu, yatırımcıların kripto para borsalarına üye olmadan, cüzdan oluşturmadan ve benzer karmaşık süreçlere girmeden Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlar. Bitcoin ETF’sine yatırım yapanlar, kendileri doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmaz. Kendilerine bu fonu sunan aracı şirketin alıp sunduğu Bitcoin’lere yatırım yapmış olur.

Bitcoin ETF’sinin Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin ETF’si, Bitcoin’i geleneksel finans kurumlarının ve bunları denetleyen otoritelerin (örneğin bakanlıklar ya da borsa denetleme kurumları gibi) gözünde Bitcoin’in yasal ve meşru olması anlamına gelir. Ayrıca ana akım yatırımcıların kendileri Bitcoin almadan Bitcoin’e yatırım yaparak fiyatlar üzerinde spekülasyon yapmalarına da olanak sağlar.

Bir diğer avantajı ise yatırımcılara aracılar ile Bitcoin’e yatırım yapma imkanı sağlaması ve bu da aracı şirketlerin söz konusu yatırımları sigortalaması veya güvenilir yatırım seçenekleri sunmasıdır.

Ancak bazı kişilere göre, SEC gibi devlet kurumlarının ve bakanlıklar gibi otoritelerin Bitcoin ve diğer kripto paraların ETF’lerini onaylaması, bu dijital para birimlerinin temel ilkesi olan merkeziyetsizlik ilkesine aykırıdır. Bir ETF aracılığıyla Bitcoin veya kripto para yatırımı yapmak, söz konusu dijital varlıklar üzerinde hiçbir şekilde doğrudan kontrolün olmaması yani bir aracıya, merkezi bir kuruma ihtiyaç duyulması anlamına gelir. Söz konusu yatırım hakkında kritik kararları aracı firma verecektir ve sahiplerine yönetişim (söz sahibi olma) hakkı tanıyan dijital varlıklarda bu söz hakkına yatırımcı değil, varlığı fiziken elinde (cüzdanında) bulunduran aracı sahip olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çılgın iddia: Bitcoin 2023'te 250 bin dolar olacak

Bitcoin ETF’si Fiyatları Yükseltir mi?

Birçok analiste göre, Bitcoin ETF’leri ve diğer kripto para ETF’leri, söz konusu dijital varlıkların fiyatını yükseltecektir. Çünkü riskli varlıklar olarak tanımlandıkları için bu varlıklar ETF’ler aracılığıyla edinilecek ve portföye dahil edilecek.

ETF nasıl alınır?

ETF almak için brokerage dediğimiz bir aracı kurumdan hesap açmanız gerekiyor ve bu kurumlardaki brokerler, kendi ETF’lerini komisyonsuz satın almanıza izin veriyor. Vanguard, Skybridge ve Schwab ayrıca birkaç komisyonsuz ETF daha listeliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!