Ethereum geliştiricilerinin büyük çaba sarf ettiği Ethereum 2.0 güncellemesinin etaplarından Ethereum İyileştirme Plânı’nın (EIP) Temmuz ayında ancak gerçekleşebileceği açıklandı. Ethereum, bu güncellemeyle işlemlerdeki gas fee’yi yani işlem ücretini düşürmeye çalışıyordu. Son dönemde Binance’in kendi blokzinciri Binance Smart Chain, Ethereum’un tahtını ele geçirmiş ve BNB’nin fiyatına doğrudan etki etmişti. Peki

Ethereum İyileştirme Plânı (EIP) 1559, 1 Aralık 2020’de ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesinden bu yana ağın iyileştirmesini amaçlayan programı olarak kripto dünyasında en çok konuşulan konulardan biriydi. Ethereum ekibi, EIP ile son aylarda ağı zorlayan yüksek işlem ücretlerinin zayıflatıcı sorununu çözmei amaçlıyordu ancak gelen haber bu plânı birkaç ay ötelemek zorunda kaldı.

Yüksek işlem ücretleri ‘can yakıyordu’

Fiyatlardaki artış ve gelişen DeFi sektörü, Ethereum’a büyük bir talep getirdi. Sonuç olarak, gaz ücretleri rekor seviyelere fırladı. BitInfoCharts verilerine göre, ortalama işlem ücreti şu anda 17 dolar. Ancak bu maliyet, bu ay birkaç kez 25 dolara çıkmıştı.

Ethereum’un EIP-1559 projesi, işlem fiyatlarını belirleyen mevcut işlem onaylama sürecini ayarlamak için bir mekanizma sunuyor. Bu, kullanıcıların engelleme için en düşük teklifi ödemesi için ücretleri dinamik olarak ayarlama etkisine sahip olması gerekiyor. Predictions Global kurucusu ve Ethereum geliştiricisi Ryan Berckmans, yükseltmenin/iyileştirmenin Temmuz ayında “Londra” hard forkuyla başlatılabileceğini öne sürdü.

EIP-1559, ETH fiyatları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmasa da, arz üzerinde önemli bir etkiye sahip. İyileştirme, ücretleri dinamik bir şekilde azaltacak ve bu da nihayetinde, Proof of Stake mekanizmasında bir rahatlama sağlayacak.

Berckmans, bu ayın başlarında, yükseltmenin uzun vadeli etkilerinin, madencilere giden kârlar yerine sahiplere geri dönen ücretler nedeniyle ETH fiyatlarını 20.000 dolar’a kadar yükseltebileceğini öne sürmüştü.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa'da artan 'dijital gümüş' talebi sonrası ilk Litecoin ETP'si listeleniyor

Bu haberin yazıldığı sırada ETH, 1820 dolardan işlem görürken 24 saatte yüzde 8’lik bir düşüş yaşadı.

EIP ertelemesi Binance Smart Chain (BSC) için avantaj olabilir

Bilindiği üzere Ethereum, ağdaki sorunları çözmek adına Proof of Work çalışma prensibinden Proof of Stake’e geçişin sağlanacağı Ethereum 2.0’ın üzerinde uzun zamandır çalışıyor. Vitalik Buterin’in başında olduğu ekip, ağdaki yavaşlamayı bertaraf edecek sistemin kurulmasını, yüksek işlem ücretlerinden kurtulmayı amaçlıyordu. 2020 yılı içerisinde başlanan güncellemenin 2021 Temmuz ayına sarktığı haberi, akıllara resmen açıklanmasa da Ethereum ağındaki yoğunluk ve yüksek işlem ücretleri nedeniyle Binance’in blok zinciri Binance Smart Chain’e kayan kullanıcıların akıbetinin ne olacağı ve onları nasıl kazanabilecekleri sorusunu getirdi.

Ethereum, Ethereum 2.0’ı ertelemesi, o ağdaki yoğunluğun Binance Smart Chain’e kaymasına yol açacak. Bu da BSC ağında yer alan projelerin değerlenmesini sağlayacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.