Ethereum 2.0, aynı zamanda Ethereum Casper olarak da bilinmektedir. Ethereum 2.0 ile en sonunda Ethereum blok zincirine hisse ispatı yani Proof of Stake (PoS) gelmesi öngörülüyor. Ethereum, bundan tam 5 yıl önce 2015 yazında, bir Proof of Work blok zinciri olarak faaliyet hayatına başladı. Geliştiriciler, staking modeli için uzun vadeli bir geçiş süreci planlamıştı. Geçiş işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından, madencilik artık Ethereum ağının bir parçası olmayacak. 

Bugüne kadar, Ethereum ekosisteminde ortak geliştirilmiş olan iki tane Ethereum 2.0 çalışması oldu; Casper CBC ve Casper FFG. Versiyon CBC, ilk olarak Ethereum Foundation’da görev yapan Vlad Zamfir tarafından önerilmişti. CBC çalışmaları ile açık blok zincirleri için Proof of Stake protokolleri üzerine odaklanıldı. Ancak, ilerleyen zamanla birlikte daha kapsamlı PoS modellerini içeren bir çalışma alanı haline geldi.

FFG üzerine yapılan araştırmalar ise, Ethereum’un kurucusu olarak da bilinen Vitalik Buterin tarafından yürütülmekte. FFG’nin alt metninde bir Proof of Work ve Proof of Stake birleşimi önerilmekteydi. Ancak sistemin uygulamaya konulması konusundaki tartışmalar hala devam ediyor ve açıkçası sade bir Proof of Stake modeline yönelim daha fazla gözüküyor. 

Ethereum 2.0’ın çıkışı Casper FFG ile olması öngörülüyor, ancak bu Casper CBC’nin hiç kullanılmayacağı anlamına da gelmiyor. Hatta, Casper CBC önümüzdeki günlerde Casper FFG’nin yerini bile alabilir veya FFG’yi destekleme amacıyla kullanılabilir. 

Bahsi geçen iki versiyon da Ethereum Ağı için geliştirilmiş olsa da, diğer blok zincirleriyle uyumlu çalışabilmeleri de önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. 

Ethereum’da sürüm güncellemesi

Ethereum 1.0’dan 2.0’a geçiş için yapılacak güncelleme Serenity adıyla anılıyor. Serenity, üç aşamadan oluşacak. İlk aşamada Beacon Chain adıyla yeni bir blok zinciri faaliyete geçecek, Beacon Chain yeni Proof of Stake temelli blok zinciri kurduktan sonra mutabakat mekanizması için FFG versiyonu devreye girecek. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin transaction fee (işlem ücreti) nedir?

Madencilerin işlemleri doğrulamak ve blok oluşturmak için özel ekipmanlar ve pahalı cihazlar kullandıkları Proof of Work madenciliğinin aksine Casper uygulaması ile Ethereum’dan madencilik işlemi çıkmış olacak. İşlem bloklarının doğrulanması, hisselerine göre seçilen blok doğrulayıcıları tarafından gerçekleştirilecek. Her doğrulayıcının oylama gücü ortaya koyulan Ethereum hissesi miktarıyla belirlenecek. 

Serenity’nin ilk fazında blok doğrulayıcısı olmak için kullanıcıların minimum 32 ETH yatırım yapması gerekiyor. Bu bilgiden yola çıkarsak oyalama gücünü arttırmak isteyen bir blok doğrulayıcısı 1 yerine 2 oy için 64 ETH yatırım yapmalıdır. Bahsi geçen miktarlar daha önceki Ethereum blok zinciri yani Ethereum 1.0’a dayanan bir akıllı sözleşmeyle oluşturulacak.

Planlandığı gibi ilerlenmesi durumunda yeni bloklar için doğrulayıcılardan rastgele gruplar oluşturulacak ve doğruladıkları işlemlere ödül verilecek. Doğrulama ödülleri blok primleri gibi olmayacağı için muhtemelen sadece işlem masrafını içerecek.

Ancak geliştirilen her yeni Proof of Stake uygulamasının farklı bir ödüllendirme ile geliyor. Casper henüz geliştirilme aşamasında olduğu için birçok konu hakkında henüz pek bir fikrimiz de yok.

ETHEREUM 2.0 (Serenity) - Bitcoin Kraliçesi - Medium
Ethereum 2.0 ve Serenity güncellemesi

Etherum 2.0’a geçmenin avantajı

İlk olarak hisselendirme mümkün olurken, diğer taraftan Ethereum’un çevre dostu olmasını sağlayacak. Ödül için yapılan madencilik işlemleri ve sonucu olarak da elektrik kullanımı ortadan kalkacak. Proof of Work sistemlerine göre Proof of Stake sistemlerinin istemleri çok daha düşük. 

Ethereum, tam bir Proof of Stake modelini uygulamaya koyarsa, blok zinciri güvenli kılmak için madencilere ihtiyaç duymayacak. Böylece yine ihtiyaç duyulan kaynaklar azalacak.

Diğer taraftan başka bir avantaj ise Ethereum 2.0’ın daha güvenli olması. Casper, Ethereum 2.0’da kayıt defterinin muhasebecisi gibi hareket edecek. Eğer kötü niyetli bir hareket ortaya çıkarsa bu sayede hızla müdahale edilecek. 

Son olarak Casper sayesinde Ethereum’un merkeziyetsiz yapısının güçleneceği savunulmakta. Şu anda ağda en güçlü kişiler madencilik operasyonlarına en yüksek yatırımı yapan kişiler, ancak gelecekte yeteri miktarda Ethereum alan herkes blok zincirinin daha güvenli hale gelmesini sağlayacak.

İlginizi Çekebilir:  Kripto Para Borsa Rehberi | Hangi borsalar güvenilir, nerede hesap açmalı?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.