Ethereum’a geçmeden Formal Verification (resmi doğrulama) kavramından bahsetmemiz gerekecek. Resmi doğrulama (FV) kavramı, üretimi yapılacak yazılımı geliştirmek için gerekli bir işlemdir. FV, belirli özelliklere uygunluğunu test etmek amacıyla kod semantiğini analiz etme yöntemidir. Akıllı sözleşmelerde güvenlik açıklarının çoğunu kod yürütmedeki semantik hatalar oluşturur ve bu sözleşmelerin yaratıcılarının yapmak istediklerinin aksine, DAO gibi bazı olumsuzluklara yol açabilir. 

Ethereum, Ethereum 2 FV analizlerini yeni bitirdi. Byte kodu, Ethereum Sanal Makinesinde (VM) çalışan düşük seviyeli bir koddur. Ethereum VM, Solidity üzerinde yazılmış kodu alır ve ardından VM’de byte kodu haline getirip çalıştırır.  Ethereum 2.0’da bu kodu denetleyebilmek, Ethereum için atılmış büyük bir adımdır.

Ethereum 2.0’ın Beacon Chain denilen bir diğer uygulamasında da çalışmalar devam ediyor. Beacon Chain, Ethereum 2.0’ın parçalarının senkronize edileceği ana referans zinciridir. Ethereum 2.0 blok zinciri, daha iyi ölçeklendirilmek için her biri toplam işlem miktarının bir alt grubunu işleyen bir mini blok zincirlerine bölünecektir. Bölünmüş olan her parça ise, Beacon Chain ile birbirlerine senkronize edilecektir.

Diğer taraftan, Ethereum 2.0’ın test ağı olan Lighthouse, geçtiğimiz günlerde 100.000 doğrulama düğümünü sorunsuzca çalıştırdı ve birçok hatayı düzeltti. Başka bir uygulama olan Prysm ise, 35.000 validator node’u başarıyla çalıştırdı.

Consensys ve The Ethereum Foundation işbirliği içinde 

Ethereumun çekirdeği, kabaca Ethereum’un taslağı gibidir, kodun nasıl çalıştığını açıklar. Kodlardaki önemli noktalara, Ethereum geliştiricileri bazı ödüller ekliyor.Bu Ethereum 2.0 kod tabanında her tasarım seçiminin ölçülmesini sağlıyor.

Protokollerdeki kod, performans için optimize edilmemiştir. Ancak geliştiricilerin, protokollerdeki hedeflere ulaşmak için müşterilerin nasıl bir tasarlamaya sahip olması gerektiğini açıklıyor. Son tasarım kararları da alındıktan sonra, geliştiriciler daha sonra bir müşterinin verimli bir şekilde optimize edilmesini sağlayan sofistike bir algoritma uygulayacaklar.

İlginizi Çekebilir:  Google'dan blockchain için Chainlink ortaklığı

Consensys ve The Ethereum Foundation (EF), Ethereum 2.0 için ikinci aşama çalışmalarına devam ediyor. Bu işlemlerdeki ikinci aşama ise Ethereum parçalarına durum ve yürütme eklemek. Bu Merkle denemeleri ve çapraz linkler, çapraz-kırıcı iletişim teknikleri ve yöntemler geliştiriliyor. 

Bu ikinci aşama araştırmaları Consensys’un Quilt takımı ve The Ethereum Foundation’ın eWASM takımı tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak tüm bunların yanında başka bir Consensys ekibi de çalışmalara başladı ve TXRX’e katıldı. TXRX Ethereum parçaları arasındaki karmaşıklığı anlamak ve bağlantılar sağlamak için modeller geliştirmeye çalışıyor.

Bütün bu gelişmelerin sonucunda ise, merkeziyetsiz finansın hızlı yükselişi (DeFi), Mainnet’deki (ana-ağ) gizlilik çözümleri, İkinci-katman ölçeklendirmesi, Ethereum 2.0’ın hayata geçirilmesi, Ethereum 2.0’la ortaya çıkacak olan üstün para politikası, Ethereum’un büyümesine karşı koyacak olan rakiplerin başarısızlığı gibi gelişmelerin çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.