Ethereum ağının yerel kripto para birimi olan Ether, platforma olan güvenin artmasıyla birlikte 20 günden fazla bir süre içerisinde en büyük günlük kazancını kaydetti. En büyük ikinci alternatif kripto para şu anda 173 dolardan alım/satım görüyor.

Hafta başında 142 dolardan açılan Ethereum, Ether (ETH), Asya piyasalarının açılışının ilk saatlerinde bir miktar zemini kaybetmesine rağmen 13 Mart’tan bu yana bir günde en yüksek ivmeyi gösterdi ve yüzde 20 değer kazanarak yatırımcılarını memnun etmeyi başardı.

Yükselişin sebebi Ethereum 2.0 mı?

Sektör uzmanları ve analistler, Temmuz 2020’de hayata geçecek olan Ethereum 2.0 olarak bilinen sisteme olan güvenin artması olarak yorumlanabileceğini ifade ediyor. Proof of Work sistemiyle ilerleyen Ethereum ağı Serenity adı ile de anılan Ethereum 2.0 ile Proof of Stake denilen daha hızlı işlem yapılan ve blok oluşturan yepyeni bir ağa geçiş yapacak. 2015 yılından beri geliştirilen sistem, yüksek teknik uzmanlık gerektiren alanlardaki çalışmaların aksaması nedeniyle sekteye uğramıştı.

Ethereum’un önde gelen güvenlik denetim şirketi OpenZeppelin’in kurucusu ve CEO’su Damien Brener, Ethereum 2.0 için “Geliştirici açısından, Ethereum, akıllı sözleşme ve Dapp etkinliğinin çoğunun gerçekleştiği en popüler blok zinciridir.” tanımlamasını yaparken, “İnsanlar, Ethereum’un özellikle topluluk veyeniden oluşturulabilirlik üzerindeki ağ etkilerinin (birbirleriyle etkileşime giren ETH akıllı sözleşmeleri) düşündüklerinden daha güçlü olduğunu fark ediyorlar, bu da platforma olan güvenin artmasına ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlara yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

Ethereum, bu haberin yazıldığı sırada 24 saatlik hacimde yüzde 13’te seyrederken, en büyük ikinci kripto paranın fiyatı Kraken borsasında 173 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!