Michael Jin/Unsplash

Eleştiri oklarının hedefinde yer alan yatırımcılarını üzen Ethereum, ağındaki yüksek işlem ücreti ve yavaşlığın önüne geçerek kullanıcılara kolaylık sağlamak ve pazarı kaptırdığı Binance Smart Chain‘den koltuğu yeniden kapmak için 14 Nisan’da ‘Berlin adını verdiği Hard Fork’u gerçekleştirecek. Peki Ethereum Hard Fork’u nedir, ne zaman? Ethereum, Berlin Hard Fork’u ile neyi yapacak?

Kurucusu Vitalik Buterin’in olduğu dünyanın en çok kullanılan blokzincirlerinden olan Ethereum ağı son dönemde oldukça eleştiri aldı. 14 Nisan’da yapılacak Berlin hard forku ile ağın en büyük problemi olan yüksek fee’lerin düzenlenmesi, DDoS saldırılarına karşı ağın güçlendirilmesi ve akıllı kontrat verimliliğini arttırılması hedefleniyor. Berlin güncellemesi, Ethereum ağındaki tokenların PoW zincirinden PoS zincirine geçişinin önünü açacak. Bununla beraber yüksek gas fee’lerin önüne geçilmesi planlanıyor.

Eth 2.0 güncellemesinde önemli adım

Ethereum’un en çok eleştirilen yüksek fee maliyetlerine çözüm gelmesi ve ETH 2.0 için en önemli ve hemen hemen son adımlardan biri olan kabul edilen Berlin Hard Fork’u ağda çok büyük rahatlamaya yol açacak. Ethereum’da geliştiricileri, Berlin hard forkunu 14 Nisan için 12.244.000 blok yüksekliğinde plânladı.

Hard Fork nedir?

Blockchain teknolojisi ile ilgili olduğu için hard fork (veya hardfork), daha önce geçersiz blokları ve işlemleri geçerli kılan veya tam tersi bir ağ protokolünde yapılan radikal bir değişikliktir, öteki deyişle bir güncellemedir. Hard fork, tüm düğümlerin (node) veya kullanıcıların protokol yazılımının en son sürümüne yükseltmesini gerektirir.

Ethereum’un, işlem ücretlerini düşürmek ve ağdaki güncelleme plânı (EIP) Temmuz’a ertelendi

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!