Ethereum Classic, en bilinen kripto paralardan biri olan ve uzun zamandır market değeri bakımından ikinci sırada bulunan Ethereum blok zincirinin orijinal halidir. Orijinal Ethereum blok zincirinin hard fork yani sert çatallanma yaşaması sonrası Ethereum Classic ve yeni Ethereum olmak üzere iki blok zinciri ortaya çıkmıştır.

Söz konusu çatallanma, 2016 yılında bir Alman girişim şirketinin yürüttüğü DAO esnasında toplanan 150 milyon Dolar’ın 50 milyonunun bir hacker saldırısı sonucu çalınması sonrası gerçekleşti. Çalınan fonları geri kazanmak için Ethereum kurucuları Vitalik Buterin ve Gavin Wood da dahil olmak üzere birçok kullanıcı hard fork yani sert çatallanmaya gidilerek söz konusu güvenlik açıklarını giderecek yeni bir blok zincir oluşturulmasını önerdi. Ancak bir kısım kullanıcı blok zincirin keyfi olarak bölünemeyeceğini savunarak eski zincirde kalmaya devam ettiler ve yeni oluşturulan blok zincir Ethereum (ETH), eski zincir ise Ethereum Classic (ETC) olarak adlandırıldı.

Kısaca, Ethereum Classic (ETC, ETC Coin) eski bir blok zincirde yer alan yeni bir dijital para olarak doğmuştur.

Son dönemde Ethereum (ETH)’un yükselen değeriyle birlikte Ethereum Classic (ETC) de değerini yükseltmiştir. Kripto para marketinde değer bakımından 16. sırada bulunan ETC, toplam 210 milyon adet açıklanan arza sahiptir ve bunun 116 milyon adedi üretilmiştir.

Yazı yayınlandığı an itibariyle 1 ETC, 120 Dolar değerindeydi. Toplam market değeri yaklaşık 14 milyar Dolar olan Ethereum Classic, tüm zamanların en yüksek değerine 2021 Mayıs’ında 176 Dolar ile ulaşırken, 2016 yazında ise 0.45 Dolar ile tarihin en düşük seviyesindeydi.

ETC, başta Binance olmak üzere birçok borsada alınıp satılabilmektedir. Ethereum Classic (ETC)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ödeme devi Stripe, 3 yıl aradan sonra Bitcoin ödemelerini kabul etmeye hazırlanıyor
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.