Dünya kripto para piyasasında en çok yatırım yapılan ikinci kripto para olan Ethereum, merakla beklenen Ethereum 2.0 güncellemesini başlatıyor. Ethereum Vakfı’ndan yapılan açıklamada Ethereum 2.0’da Proof-of-Stake’in, 1 Aralık 2020 tarihinde başlatılacağı belirtildi ve bu, Ethereum 2.0’da Aşama 0 olarak adlandırılan ilk etabın da başlangıcı olacak.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto para topluluğu tarafından sabırsızlıkla beklenen Ethereum 2.0 için sonunda net bir tarih verdi. Buterin’in tweet’ine göre ETH 2.0, 01 Aralık 2020’de lansman yapacak.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0, Ethereum ağında yapılan en son büyük yükseltmedir. Yükseltmenin ardından, birincil iyileştirmelerden biri Ethereum’un fikir birliği mekanizması olacaktır. Ethereum 1.0, Proof of Work (PoW) olarak bilinen ve madencilerin işlemleri doğrulamasını ve hesaplama gücünü kullanarak yeni bloklar oluşturmasını gerektiren bir fikir birliği mekanizmasıydı ancak yeni sistem Proof of Stake mekanizmasıyla hareket edecek.

Ethereum 2.0, blok zincirine yeni bloklar oluşturmak için doğrulayıcıları kullandığı bir Proof of Stake (PoS) mekanizması kullanacak. Yeni mekanizma ile ETH sahipleri, ağda doğrulama sürecine katılarak bu çabaları karşılığında ETH ödülleri elde edecek.

Proof-of-Stake, 1 Aralık 2020 TSİ 15.00’te başlatılacak. Toplamda 524 bin 288 ETH’nin 1 Aralık 2020’den önce sözleşmeye yatırılması gerekiyor. Her doğrulayıcının staking için en az 32 ETH’ye sahip olması gerekiyor.

32 ETH’lik yatırımı bulunmayanlar da staking sürecine borsalar ve cüzdanların yardımıyla katılabilecek. Ethereum 2.0’a geçis sürecinin tamamlanması birkaç yıl alacak. Aşama 0’dan sonra ise Aşama 1 ve Aşama 2 geliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!