Lider kripto para birimi Bitcoin’den sonra en fazla hacme sahip altcoin olan ETH, son 24 saatte yüzde 5’lik bir yükselişle sabaha karşı 2000 dolar seviyesini geçerek kendisine ait tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ethereum, son dönemde yatay bir grafikteydi ve Binance Smart Chain altyapısını kullanan BNB’nin yükselişi nedeniyle Ether’den beklenen artış gelmemiş yatırımcılarını huzursuz etmişti.

Vitalik Buterin’in kurucusu olduğu Ethereum ağının en büyük kripto parası ETH, psikolojik sınır olan 2000 dolar bandını aşmayı başardı ve yeni bir aşama daha kaydetti. 233 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Ether, Bitcoin‘i izledi ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştıktan sonra kendine ait yeni bir rekor elde etti.

Ethereum neden yükseliyor?

En fazla yatırım yapılan altcoin olan Ether, Bitcoin’e nazaran düşük yüzdeli yükselişler yapsa da artan popülaritesi göz ardı edilmemeli. Ether’in yükselişinn altında yatan en önemli 3 neden olarak Merkeziyetsiz Finans (DeFi) tarafındaki işlemler, Ethereum 2.0 stake ve Şubat ayının başında Chicago Mercantile Exchange (CME)’de vadeli işlemlere açılması olarak gösterilebilir.

Genellikle petrole kıyasla, Ethereum blok zinciri üzerindeki etkileşimler Ether’e güç veriyor ve kripto para endüstrisinde bu, en iyi borç verme, ticaret ve tahmin piyasaları gibi çeşitli DeFi uygulamalarını barındırmasıyla biliniyor. Ethereum tabanlı uygulamalar, kripto para birimi işlemlerin sonuçlandırılması için gerekli olduğundan, ETH için doğal bir fayda sağlar. DeFi Pulse Index’teki verilere göre son 30 günde %83 artışla DeFi coinleri, ağda kilitlendi.

Ethereum 2.0 ağında stake etmek, Ether için doğal olarak arz şokunu da yaratıyor. Eth 2.0, Ethereum ağının, Proof of Stake (PoS) ve veritabanı sharding adı verilen yeni bir fikir birliği mekanizmasına dayanan, devam eden bir yeniden tasarımı. Eth 2.0 blok zincirinde 6 milyar dolar değerinde Ether’in yaklaşık% 2.7’si yatırıldı. Bu fonlar yaklaşık olarak önümüzdeki 12 ay boyunca kilitli kalacak.

İlginizi Çekebilir:  Matic Network (Polygon / MATIC) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Son olarak, yatırım fonları gibi büyük yatırımcılar, için daha önemli bir gelişme yaşanmıştı. Bitcoin’in ardından ilk kez başka bir kripto para olarak Ether, CME, 8 Şubat’ta dijital varlık için nakit olarak ödenen vadeli işlem sözleşmelerini başlattı. Sözleşmeler, ilk hafta içinde 160 milyar doları aştı. CME, ABD’deki en eski ve en güvenilir borsalardan biri olduğundan, buradaki sözleşmenin başlaması, Ether için artan kurumsal kabulün sinyalini verebilir.

Ethereum (ETH) nedir? Ethereum nasıl alınır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.