Kripto paraların bir kısmı, “mining” yani “madencilik” denilen bir yöntemle, block chain (blokzinciri) üzerinde karmaşık şifreleri çözerek “işlem ispatı” yapan kişilere ödül olarak verilir. Madenciler yani “mining” yapanlar, kullandıkları işlemci gücü, elektrik ve zaman karşılığında ücretsiz olarak söz konusu kripto para ile ödüllendirilirken, kendilerinin emeği sayesinde de blok zinciri üzerindeki işlemler hızlı şekilde doğrulanır yani transferler gerçekleşir.

Bitcoin madenciliği, en bilindik kripto para madenciliği yöntemidir. Ancak “kazılan” Bitcoin sayısının artması ve toplam Bitcoin arzının giderek azalması sonucu, algoritmanın doğası gereği, çözülecek şifreler çok çok zorlaşmıştır. Bu nedenle Bitcoin madenciliği yapmak için çok güçlü işlemciye sahip bilgisayarlara ya da bu iş için özel üretilen, yüksek işlemcili kartlara sahip madencilik makinelerine ve çok yüksek elektrik tüketimine ihtiyaç vardır. Öyle ki, ev ortamında yapılmak istenen Bitcoin madenciliği, günümüzde ancak kendi elektrik maliyetini karşılayabilir, cihaz maliyetini bile karşılayamaz.

Bu sebeple, kripto para madenciliği yapmak isteyenlerin yöneldiği bir başka coin, Ethereum’dur. Ethereum’un tercih edilme sebebi, yüksek fiyatı ve kripto market pazarında en değerli ikinci coin olmasıdır.

Ethereum madenciliği için gereken işlemci ve donanımlar

Ethereum madenciliği yapmak için CPU, yani bilgisayarınızın işlemcisini kullanmak verimsizdir. Bu yolla maliyetinizi bile karşılayamazsınız. Bu yüzden GPU yani güçlü bir ekran kartı kullanmalısınız. Eğer konuya profesyonel yaklaşacaksanız, birkaç ekran kartını tek cihazda çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Ethereum madenciliği için kullanılabilecek ekran kartlarından bazıları şunlardır: Nvidia GTX 1070, AMD RX 580 / 570, Nvidia GTX 1080 Ti, AMD RX 480, AMD RX 470.

İlginizi Çekebilir:  Uniswap (UNI) coin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Ethereum madencilik programı

Donanımınız hazırsa sırada kullanacağınız yazılım var. Öncelikle onlarca GB boyutundaki Ethereum block zincirini bilgisayarımıza indirmemiz, sonra da kendi bilgisayarınızı bir düğüm olarak Ethereum ağına bağlamanız gerekir. Geth, MinerGate ya da Ethermine gibi yazılımlar bu amaç için kullanılabilir.

Ethminer nedir, nasıl kurulur?

Ethereum ağına bağlandıktan sonra Ethminer isimli yazılımı kurmanız gerekmekte. Bu yazılım, algoritmayı çözerek çalışma ispatı elde ediyor. Yazılımı Windows, Linux ya da MacOs işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

Ethereum madenciliği ne kadar kazandırır?

Ethereum ağında bir bloğu başarıyla işlerseniz, yani bir blok oluşturursanız, 3 ETH ödül kazanıyorsunuz. Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle 1 ETH, 1870 Amerikan Doları idi. Yani blok başına kazanılacak ödül 5610 Amerikan Doları idi.

Ancak, bunun tamamının net kar olmadığını unutmayın. Madencilik için almanız gereken bilgisayarın ya da ekran kartının ücretini, aylık hayli yüksek olarak gelecek olan elektrik faturasını, internet bağlantınızdaki kota kullanımını ve olası kota aşım ücretlerini hatta kullanacağınız cihaz aşırı ısınacağı için kullanmanız gereken soğutucu fan, odayı soğutmak için klima ve sürekli kazımı garanti etmek için elektrik kesintilerine karşı kesintisiz güç kaynağı veya jeneratör gibi giderleri hesaba katmanız gerek. Bu saydıklarımızdan sadece elektrik kullanım bedeli dahi, kazancınızın büyük kısmına karşılık gelecektir. Tahmini elektrik tüketimi ve kazanç hesaplayıcı bir çok internet sitesi var.

Madencilik havuzları nedir, nasıl kullanılır?

Kendi cihazınızla tek başınıza mining yani Ethereum madenciliği yapmak yerine bir havuza katılmak daha kazançlı olabilir. Bu havuzlar, birden çok kullanıcının işlemci güçlerini birleştirdikleri ağlardır. Böylece daha az işlemci gücü ve daha az harcamayla, ekip olarak madencilik yapılır ve kazanç gruptakiler arasında paylaştırılır. Bu havuzlardan en bilinenleri Ethpool ve Ethermine’dir.

İlginizi Çekebilir:  Altcoin nedir, nasıl alınır? Yatırım yapılır mı?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!