Bitcoin ile birlikte sistem olarak en ilgi çekici ve en çok rağbet gören Ethereum (ETH), Rus yazılımcı Vitalik Buterin’in başında olduğu ekip tarafından ilk kez 30 Temmuz 2015 yılında aktifleştirilmiştir. Ether yani ETH ise Ethereum ağında kullanılan bir para birimidir ve Bitcoin‘den sonra dünya üzerinde en çok hacme sahip kripto paradır. Yazılım platformu olmasından çok Ethereum, önceliğini akıllı sözleşme yani smart contract’lere vermiştir. Ethereum, dünyanın bir ucundan diğer ucuna erişilebilen merkeziyetsiz uygulamalar (DApp, yani Decentralized Applications) oluşturmaya bir yazılım sistemi de denebilir.

Ethereum açık kaynak kodlu, halka açık, zincirleme modeli merkezli hesaplama platformu ve akıllı sözleşme (smart contract) protokolü üzerine programlanan bir işletim sistemidir. ETH ise bu sistemin kripto parası olarak göze çarpıyor. Ethereum resmi sitesinde kendisini şu sözlerle tanıtıyor; “Ethereum dijital para, küresel ödemeler ve uygulamalara ev sahipliği yapan bir teknolojidir. Topluluk, gelişen bir dijital ekonomi, içerik oluşturucuların çevrimiçi olarak para kazanması için cesur yeni yollar ve çok daha fazlasını inşa etti. Dünyanın neresinde olursanız olun herkese açıktır, bunun için tek ihtiyacınız olan internet.”

Ethereum aynı Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir blokzincire bağlı olarak çalışır. Ethereum, akıllı sözleşmeler doğrultusunda programlanması mümkün bir sistem olarak biliniyor. Ethereum aynı Bitcoin gibi herhangi bir kişi, kurum, devlet ya da merkez bankası tarafından kontrol edilemez konumdadır. Bitcoin’e benzer şekilde Ethereum ağında işlem yapanlar da benzer ücretler alır.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin.

Ethereum nasıl alınır?

Ethereum’u dünya üzerinde kripto para almak için hizmet veren hemen hemen bütün borsalardan satın almanız mümkün. Bunun için bu kripto borsalardan herhangi birine üye olarak, kimlik doğrulamanızı gerçekleştirip, hali hazırda kullandığınız banka hesabınızdaki Türk Lirası, ABD Doları ve Euro ile üye olduğunu kripto para borsasına belirlediğiniz miktarı gönderip bu para ile bu borsadan dilediğiniz kadar Ethereum (ETH) alabilirsiniz.

Ethereum yükselecek mi?

Bitcoin’den sonra en çok yatırım yapılan ve insanların en çok umut bağladığı kripto para olan Ethereum, dünyada finansın tamamen dijitalleşmesi sürecinde çok daha fazla yükselebileceği ve değer kazanması bekleniyor. Tabii ki bu insanların ona ne kadar yatırım yaptığıyla da ilintilidir.

Ethereum’un arzı sınırlı mı?

Ekonominin temelini oluşturan arz-talep dengesi kripto para sektöründe de en önemli madde olarak göze çarpıyor. Para arzı denilen şey ekonomide dönen toplam para miktarıdır. Örnek vermek gerekirse Türkiye Cumhuriyeti’nin 2021 Ocak ayı verilerine göre para arzı 333 milyar 612 milyon Türk Lirasıdır. Bir başka örnekle Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adettir. Bundan ne eksik ne de fazla olabilir. Kripto paralarda arz için her coin’in kendi supply olarak tanımlayabiliriz Kripto paralarda miktar her projenin kendi çıkardığı coine göre değişir. Ethereum’da ise bu arz en merak edilen konuların başında gelir.

MakerDAO geliştiricisi Marc Andre Dumas, Ağustos 2020’de yaptığı bir paylaşımda ve Ethereum’da toplam arzı belirleyen kodu bulduğunu söylemiş ve. buna göre ETH’de toplam arz yaklaşık 112 milyon adet olduğunu ifade etmişti. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise bu tartışmaya son noktayı koyarak ETH’deki toplam arzı bilinmediğini dedikodu biçiminde kulaktan kulağa yayılan rakamların ‘kabaca’ yapılmış birer tahmin olduğunu belirtmişti. Yani bundan yola çıktığımızda Ether’deki arz şu an bilinmiyor.

Yıllara göre Ethereum fiyatı nasıl şekillendi?

Ether de diğer kripto paralar gibi ilk çıktığı zamandan bu yana dalgalı şekilde seyretmiştir ancak ilk çıktığı günden bu yana gösterdiği performans oldukça yüksektir. Peki yıllara göre Eth fiyatları nasıl şekillendi?

  • Ağustos 2015: 0.92 dolar
  • Ağustos 2016: 13.22 dolar
  • Ağustos 2017: 301.46 dolar
  • Ağustos 2018: 232.85 dolar
  • Ağustos 2019: 179.87 dolar
  • Ağustos 2020: 360 dolar
  • Şubat 2021: 1.813 dolar

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!