Dünyanın Bitcoin’den sonra en değerli kripto parası Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’yi ülkedeki işletmeleri Bitcoin‘i benimsemeye zorlaması ve Bitcoin maksimalistlerini de Bukele’yi destekledikleri için eleştirdi.

Reddit’teki Kripto Para subreddit’inde “Popüler olmayan fikir: Kripto topluluğu El Salvador Başkanı Nayib Bukele’yi övmemeli” başlığında fikrini belirten Vitalik Buterin, “Bu görüş hakkında popüler olmayan bir şey yok. İşletmelerin belirli bir kripto para birimini kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto alanı için çok önemli olduğu varsayılan özgürlük ideallerine aykırıdır. Ek olarak, BTC’yi El Salvador’daki milyonlarca insana aynı anda ve neredeyse hiçbir ön eğitim girişiminde bulunmadan zorlama taktiği pervasızcadır ve çok sayıda masum insanın saldırıya uğraması veya dolandırılma riski taşır. Onu eleştirmeden öven herkese utanmalı.” ifadelerini kullandı.

Ya El Salvador, Ethereum’u yasal para birimi olarak kabul etseydi?

Geçen ay Bitcoin, El Salvador’da yasal para birimi haline geldi. Ülkede yaşayan vatandaşların kripto para birimini kullanması isteğe bağlı ancak, ancak tüm şirketler ve işletmelerin bunu yapacak teknolojiye sahip oldukları sürece Bitcoin’i kabul etmesi zorunlu.

El Salvador’daki Bitcoin Yasası’nın 7. maddesinde, “Her ekonomik aktör” kendisine bir mal veya hizmet edinen kişi tarafından teklif edildiğinde Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir” ifadeleri geçiyor. Bitcoin’de işlem yapmalarına izin veren teknolojilere açık ve kötü şöhretli bir gerçekle erişimi olmayanların yükümlülükten muaf olduğu belirtilirken devletin, nüfusun Bitcoin işlemlerine erişebilmesini sağlamak için gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edeceği de maddenin devamında yer alıyor.

Bir Reddit kullanıcısı, Vitalik Buterin’e El Salvador’un yasal para birimi olarak Ether’i (ETH) seçmesi halinde Buterin’in Bukele ve Ethereum maksimalistleri hakkında aynı şeyleri söyleyip söyleyemeyeceği sordu ve genç milyarder, Ethereum topluluğunu ve uygulamalarını birkaç kez eleştirdiğini söyleyerek “belirli bir kripto para birimini” zorunlu kılmanın kriptodaki özgürlük fikrine karşı olduğunun altını çizdi.

İlginizi Çekebilir:  HSBC'den Bitcoin 'zengini' Microstrategy'nin hisselerinin alımına yasak

Öte yandan Buterin, bir diğer Reddit kullanıcısının El Salvador Devlet Başkanı’nın Bitcoin’i düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan trade etmesi gibi bir durumun olmasının ihtimalini ise “çok basit ve aptalca” olarak nitelendirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.