Yüksek işlem ücretleri nedeniyle eleştirilerin yükseldiği Ethereum’da madenciler, Şubat ayında ilk kez 1 milyar dolardan fazla gelir elde etti.

The Block Research’ün elde ettiği veriler, Ethereum madencilerinin ilk kez Şubat ayında 1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini gösteriyor. Bu, madencilerin başarıyla oluşturdukları her yeni blokla kazandıkları işlem ücretleri biçiminde yaklaşık 541 milyon doları içerir. Ücret geliri, Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerinin yanı sıra bu ay tüm zamanların en yüksek fiyat artışları ile desteklendi.

The Block araştırmasına göre 2017-2021 arası aylık madencilik gelirleri

Grafik işlemci sıkıntısı baş göstermişti

Ayın geri kalan günleri göz önüne alındığında artması beklenen Şubat rakamı, Ocak ayının toplamını gölgede bıraktı ve bu eldeki verilere göre kaydedilen en yüksek rakam. Ethereum’daki GPU sıkıntısı ve bazı madencilerin oyun için dizayn edilen dizüstü bilgisayarlarında yerleşik donanımı kullanmak için kazım işlemi yapması, oyun sektöründe bir grafik işlemci kıtlığına yol açmıştı. Dünyanın en büyük grafik işlemci üreticisi Nvidia, bu sorunu çözmek için adım atarak Ethereum madencilerine özel, yeni RTX 3060 adlı grafik işlemcisini üretmişti.

Nvidia, Ethereum madenciliğine özel işlemci çipi üretti: RTX 3060

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.