Ethereum, Bitcoin’den sonra dünya çapında en çok yatırım yapılan kripto paradır. 2014 yılında Vitalik Buterin ve bir grup arkadaş tarafından oluşturulan merkeziyetten uzak Ethereum, teknik olarak birkaç farklılık dışında Bitcoin gibi blockchain teknolojisini ve altyapısını kullanıyor. Yaratıcısı, Bitcoin’i “altın”, Litecoin’i “gümüş”, Ethereum’u da dijital paraların “petrol” olarak tanımlamıştır.

Ethereum, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar (DApps) ve akıllı sözleşmeler özellikleriyle rakiplerinden sıyrılıyor. Ayrıca Ethereum ağında çalışan Ether de kripto parası olarak tanınıyor. Ether’de, Bitcoin’den ziyade daha hızlı işlem yapılabiliyor.

Altcoinlerin en büyüğü olan Ethereum, Bitcoin’in de kullandığı blockchain teknolojisini merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesi ve çalıştırılmasına yoğunlaşmıştır.

Ethereum nasıl/nereden alırım?

Nasıl Ethereum satın alırım, nereden Ethereum satın alırım gibi soruları ise şöyle yanıtlayalım. Türkiye’de, Türk Lirası ile Ethereum’u Paribu ve BTC Turk gibi herhangi bir kripto para borsasından teknik bir bilgi istemeden satın alabilir sonrasında elinizden de çıkarabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.