Ethereum Vakfı Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonuna (UNICEF) yardım yapıyor.

Ethereum Vakfı Direktörü Aya Miyaguchi, hala birlikte neler yapabileceğimizin ayrıntılarını tartışıyoruz, ancak önümüzdeki birkaç yıl boyunca desteğe devam etmeye karar verdik. UNICEF gibi bir kurumla olan birlikteliğimizin, Ethereum’u geliştirmek için yapmamız gereken şeylerden uzaklaştırmadan etkimizi en üst seviyeye çıkarabileceğine inanıyorum, dedi.

Vakıf, 150,000 dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum’u UNICEF’in 2019 Ekim ayındaki deneysel kritpo fonuna bağışlamıştı. Bağıştan sonra, UNICEF Kazakistan ofisi, UNICEF genel merkezinden yerel bir merkeze veya programa para göndermek için kurum içi transferleri yürütmek amacıyla Ethereum tabanlı bir sistem geliştirdi.

Ethereum’un artık işlevsel olduğunu görebiliyoruz ve bu UNICEF için harika, bu sebeple biz de bunun için çalışmaya devam edeceğiz diyen UNICEF ortaklık uzmanı Oleksandra Gaskevych, akıllık sözleşmeler için şimdiye kadar sadece Ethereum’u kullandık, dijital para transferleri için de Bitcoin’i test edeceğiz, dedi.

Kazakistan merkezli ekip, hala akıllı sözleşme platformu üzerinde birtakım düzenlemeler yapıyor çünkü UNICEF bütçeleri birçok kişiden onay gerektiren işlemler içeriyor. Bugün önemli miktardaki ofis evrağının hala insanların incelemelerinden geçmesi gerekiyor bu sebeple de yeni dijital süreç çok efektif gözüküyor.

Gaskevych, ofisin 2021 yılında ethereum sistemine geçmeyi beklediğini ve bölgedeki Rusça konuşan diğer ülkelere kolayca adapte edebileceklerini söyledi.

Hammamet’de kripto para deneyi

UNICEF, başka yerlerde kripto para birimini transfer edebilmek için bir yapı geliştirme konusunda SoftBank Yatırım Danışmanlığı ile ortaklık kuruyor.

UNICEF Girişim Birimi Lideri Chris Fabian, şu ana kadar kripto fonu Coinsence gibi birkaç girişime fon sağladık. Para birimleri için ERC-20 tokenları deneyen bir proje olarak Tunus Token Projesini sunduk, dedi.

Coinsence kurucusu Karim Chabrak, bir sahil kasabası olan Hammamet’de yaklaşık 100,000 nüfusuyla 200’den fazla kişinin 2020’nin ilk çeyreğinde faaliyete geçen bir pilot programa katıldığını söyledi. 

İlginizi Çekebilir:  Ethereum hala yükseliyor!

Bölge sakinleri genellikle yerel restoran ve tatil yerlerindeki hizmetleri ödemek için token kullanıyor. Token’i kullanan kişilere bazı işletmeler ise indirim sağlıyor. Kurucu Chabrak, işsizlik oranını azaltmak ve üretken harcama alışkanlıklarını teşvik etmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu yıl içerisinde kendi yerel tokenini paylaşmak isteyen diğer toplulukları desteklemek için yasal çerçeveli bir ulusal dernek kurulduğunu da ekledi.

Chabrak, 2010 yılında Bitcoin’i duyduk ancak spekülatif olmayan para birimleri oluşturmaya çalışıyoruz dedi.

Tüm bu yapılan deneyler aynı zamanda bir danışmanlık kaynağı olarak hizmet eden ancak SBIA gibi resmi ortak olmayan  Ethereum Vakfı tarafından finanse ediliyor. Örneğin Coinsence, çoğu 2019’un sonunda başlatılan pilotlar ve araştırmalar için kullanmak üzere 50 Ethereum aldı. Benzer bir şekilde Arjantin merkezli girişim Atix Labs, Ethereum Vakfı’nın yaptığı bağıştan bir Bitcoin aldı ve Fabian’ın Kazakistan’daki çalışmasına yardımcı olacak yazılım araçları geliştiriyor.

Christian Fabian, geçtiğimiz yıl Ethereum Vakfı tarafından yapılan bağışın, Ethereum Vakfı ile yapılan daha büyük bir anlaşmanın sadece bir parçası olduğunu ve önce onlarla bazı konuları test etmeleri gerektiğini belirtti.

Kripto para kabul etmeye hazırlar

Ethereum topluluğu, doğrudan blockchain çözümleri uygulamadan bile UNICEF ile yaptığı bu anlaşma yoluyla küresel boyutta sosyal yardımlara yatırım yapıyor. 

Fabian, onlar bize çeşitli şeyler için topluluklarını sundular, dedi. Bu bağışların ötesinde bir dalga etkisi yarattı. Örneğin, blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle ilgili temel materyallerle Kazakistan ofisinde gençler için dijital okur yazarlık eğitimleri verilmeye başlandı. 

Girişim Lideri Fabian, UNICEF’in Kazakistan’daki dış ortaklarından bazılarının (bir internet servis sağlayıcısı veya bir inşaat şirketi) sundukları hizmetler için kripto para birimini kabul etmeye istekli olduklarını açıkladı.

Önümüzdeki iki yılı aşan bir süre için, UNICEF’in amacı, yerel teknoloji girişimlerini destekleyerek, İnternet bağlantısı olmayan okulların çevrimiçi olmalarına yardımcı olmak olarak açıklandı ve UNICEF bu projeyi bir defaya mahsus bağışların ötesinde sürdürülebilir kılmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir:  Uber'de beklenen gerçekleşti: Hisseler halka arz edildi

GIGA adı verilen küresel okul girişiminin yanı sıra Chabrak, Tunus’da yapılan para birimlerinin kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve üniversitelerin çeşitli çevre dostu alışkanlıkları teşvik eden ve Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilirlik kıstaslarına uyacak bir şekilde tasarlanacağını umduğunu söyledi.

Ethereum diğer projelerden ayrılabilir

Açıkçası, ethereum’un UNICEF’in küresel kalkınma stratejisinde en yaygın kullanılan blockchain teknolojisi olmasının bir ana sebebi var. Bu sebep,  Ethereum Vakfı’nın UNICEF’e ulaşması ve ona kaynaklarını kullandırıyor olmasıdır.

Ethereum’un bağışı UNICEF’ın bütçesinin ufak bir kısmı olmasına rağmen; Ethereum, Fabian’ın referans aldığı anlaşma fonu ve kripto para birimi alma ya da dağıtmaya uyumlu bir sistem kurmayı motive ediyor. Fabian fonun, aynı zamanda Bitcoin’de kabul ettiğini ancak şu ana kadar hiç Bitcoin bağışı yapılmadığını belirtti.

Tunus’da yaptığı araştırmasına dayanarak Chabrak, insanlara kripto para birimlerini kullandırmanın en zor kısmının hükümet gibi meşru bir varlıkla ilişkisi olmayan bu birimlerin insanlarda önyargı oluştuğunu söyledi. Bu sebeple de Bitcoin ve diğer yabancı menşeili kripto paraları insanlara kabul ettirmenin daha zor olduğunu ekledi.

İnsanlar, kripto para birimlerinin etrafında bir ekosistem oluşturmak için motive olmuyorlar çünkü kripto ile özdeşlemiyorlar ve tam kontrole sahip değiller, diyen Chabrak; ancak paraları çıkaran insanları tanıdıkları zaman insanlar paraları kabul ediyorlar ve kendi yönetişimlerini uygulayabiliyorlar, dedi.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, Ethereum Vakfı’nın diğer bilişimle ile ilgili pazarlarda blockchain eğitimi ve girişimciliği finanse etmek için dolaylı bir yol bulma çabası, sonunda hem pazarı hem de know-how paylaşımı için rekabet eden diğer blockchain projelerinden Ethereum’u ayırabilir.

Miyaguchi, Kripto para birimleri çoğu zaman bir yatırım aracı olarak görülüyor, ancak Ethereum bundan çok daha fazlasını yapabilir, dedi.

İlginizi Çekebilir:  Berat Albayrak, görevinden istifa etti Berat Albayrak neden istifa etti?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.