Bitcoin’den sonra en büyük piyasa değerine sahip olan kripto para Ethereum‘da hareketli günler yaşanıyor. Bir hafta içerisinde ardı ardına tüm zamanlar rekoru kıran en büyük altcoin’de merakla beklenen Berlin Hard Fork olarak adlandırılan Berlin Güncellemesi gerçekleşti.

Ethereum için hayati önem taşıyan ve gecikmesi nedeniyle kripto dünyasında büyük tartışmalara konu olan Ethereum 2.0’a adaptasyonun önemli adımlardan biri olarak kabul edilen Berlin güncellemesi 12,244,000. blokta gerçekleşti. Ethereum geliştiricileri 2019 yılından beri Ethereum 2.0 için büyük çaba sarf ediyor.

Ethereum’da Berlin güncellemesiyle birlikte neler değişti?

Aylar önceden duyurulan hatta geçtiğimiz yaz aylarında yapılması planlanan ancak teknik nedenlerle bir süredir ertelenen Ethereum hard fork’u yani sert çatallanması Berlin, bugün (15 Nisan 2021) TSİ 13:10 sularında gerçekleşti. Berlin hard fork’u ile birlikte EIP-2565, EIP-2929, EIP-2718, EIP-2930 olmak üzere toplamda dört Ethereum Geliştirme Önerisi (EIP) uygulandı. Daha önce de İstanbul ve Muir Glacier kod adlı hard fork’lar yaşanan Ethereum ağında gerçekleşen güncelleme sonrası gas fee (işlem ücretleri) indirimi ve DoS saldırısı riskinini engellemeye karşı iyileştirmeler bekleniyor.

Berlin güncellemesi 12.244.000 inci blokta başladı. Ethereum ağında 6588 adet düğüm (node) bulunuyor ve düğüm operatörleri yani Ethereum madencileri, blok zincirlerini bu güncellemeye adapte etmek zorunda. Ancak soğuk cüzdanlarında ya da borsalardaki cüzdanlarında Ethereum tutan yatırımcıların herhangi bir şey yapmalarına gerek yok.

Güncelleme öncesi çoğu borsada Ethereum transfer işlemleri durdurulurken, Berlin hard Fork’u Ethereum fiyatlarının artmasına neden oldu. Yazının kaleme alındığı an itibariyle 1 Ethereum’un fiyatı %4 artışla 2480 Dolar’a yükseldi. İlerleyen günlerde bu güncellemenin fiyata olumlu şekilde etki etmesi bekleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!