Bitcoin’den sonra en büyük yatırımcı kitlesine ve potansiyeline sahip ikinci kripto para Ethereum‘da hareketli günler yaşanıyor. Yatırımcıların merakla beklediği ancak madencilerin gelirlerini etkileyeceğini iddia ettiği Ethereum’da merakla beklenen London hard forku, 12,965,000 numaralı blokta gerçekleşti. Peki bu güncellemede neler yer alacak?

Ethereum ağında en dikkate değer olan güncelleme Ethereum Improvement Proposals- Ethereum Geliştirme Teklifleri) EIP-1559 olan yaklaşık beş önemli değişiklik getiriyor. EIP-1559 kapsamında güncelleme başladıktan sonraki 20 dakikadan kısa bir süre içinde, Ethereum ağı 60’tan fazla ETH yaktı.

EIP-1559 adlı güncelleme beş Ethereum Geliştirme Protokolü’nden en önemlisi olarak kabul ediliyor. Bu yılın başlarında EIP-1559’un gelirlerini adaletsiz bir şekilde keseceğini iddia eden bazı madencilerden büyük tepki aldı.

Ethereum ağındaki bu güncellemeyle birlikte Ethereum 2.0’ın en önemli adımı atılmış oldu. Proof of Work (PoW) konsensüs algoritmasından Proof of Work’e (PoS) geçişi sağlayacak Ethereum 2.0’a giden yolculuk böylelikle hızlanmış oldu.

Ethereum’daki EIP-1559 neler getirecek?

EIP-1559’un Ethereum’daki işlem maliyetlerini düşüreceği söylense de bu tam olarak doğru sayılmıyor.

Londra hard fork’u, Ethereum’u daha ucuz hale getirmese de, Ethereum kullanmanın maliyetini daha öngörülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. EIP-1559 adlı tartışmalı öneri bunu başarmak için tasarlandı.

EIP-1559, Ethereum’un ücret piyasasının yapısını ayarlamayı amaçlıyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir blok zinciri ücret piyasası, işlemlerine ücret ödeyen işlemcilerin ve bu işlemleri zincire ekledikçe bu ücretleri toplayan madencilerin işlevidir.

Şu anki çalışma şekli, bir işlemde bir işlemcinin sunduğu ücret ne kadar yüksekse, işlemin hızlı bir şekilde bir bloğa dahil edilmesi o kadar olasıdır. Ancak EIP-1559’un geliştiricileri, bunun verimsiz olduğunu iddia ediyor ve bu nedenle ağdaki tıkanıklığın derecesine bağlı olarak blok boyutlarının ayarlanması ve mevcut talebe göre artan veya azalan bir “temel ücret” için bir yol önerdiler. Blok boyutunun ayarlanması, belirli bir zamanda daha fazla işleme izin verecek.

İlginizi Çekebilir:  "Ethereum (ETH), Bitcoin'den (BTC) daha iyi performans gösterebilir"
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.