Kripto para dünyasında potansiyel bir “Ethereum katili” olarak adlandırılan ve iddialı blok zinciri projelerinden Solana (SOL), ademi merkeziyetçi uygulamalar veya dapp teknolojisini geliştirmek ve hedeflerini büyütmek için 300 ilâ 450 milyon dolar civarında yatırım aldı.

Ünlü kripto para borsası FTX’in sahibi ve önde gelen kripto girişimcisi Sam Bankman-Fried, konuyla ilgili “Solana’nın işinin son zamanlardaki büyümesini görmek beni heyecanlandırdı ve etkiledi. Bir süredir endüstri lideri olabilecek teknolojiye sahipler ve gerçeği yakaladıklarını görmek sevindirici” dedi. FTX, geçen yıl Solana ağı üzerinde borsasının merkezi olmayan bir versiyonu olan Serum’u (SRM) piyasaya sürmüştü.

Solana’nın blok zinciri, Proof of History olarak bilinen yeni bir fikir birliği mekanizması aracılığıyla daha fazla ölçeklenebilirlik vaat ediyor. Yatırımcılar ve trader’lar arasında da oldukça popüler olan Solana, şu sıralar büyük avantaja sahip gibi görünüyor. FTX’in Temmuz ayında başlattığı merkeziyetsiz borsa Serum’un işlem hacmi, The Block verilerine göre, geçen ay 1.6 milyar doları aştı.

Bununla birlikte, Solana, öncelikle finans etrafında dönen, aynı zamanda oyun sektörü ile medyayı da kapsayan ve hızla gelişen merkezi olmayan uygulamalar olarak bilinen Dapps dünyasında Ethereum’a karşı lider bir rakip olarak konumlanmış görünüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.