Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz yıl dijital parası Libra ile birlikte heyecanla duyurduğu dijital cüzdanı Calibra’yı yeniden adlandırdı. Yakın bir zamanda Libra başta olmak üzere dijital para birimlerine erişmek için kullanılmayı bekleyen dijital cüzdanın yeni ismi Novi oldu.

Facebook’un blog gönderisinde, yeni ismin sırasıyla “yeni” ve “yol” anlamına gelen Latince “novus” ve “via” kelimelerinden esinlendiği belirtilirken Novi Financial, şirketin dijital cüzdanını geliştirecek olan Facebook yan kuruluşunun yeni adı olarak da kayıtlara geçti.

Calibra gitti, Novi geldi

Novi, Facebook’un geçen yıl Haziran ayındaki açıklamasından bu yana yoğun düzenleyici baskılarla karşı karşıya kalan dijital para birimi planlarında yaptığı bir dizi değişiklikteki en son hamle oldu.

Geçen ay Facebook’un Libra’sının artık, Euro ve Dolar gibi ulusal para birimlerine sabitlenmiş bir para birimi olacağı açıklansa da, sonrasında başka kripto para birimlerine sabitlenmeyi planlıyor. Novi’nin web sitesindeki ifadeler, başlangıçta, bunların ABD doları, İngiliz sterlini ve Euro gibi para birimlerini içerebileceğini söylüyor.

Yeni adla birlikte, Facebook’un dijital cüzdanı da yeni bir logo tasarlandı. Calibra’nın orijinal logosu, start-up bankası Current ile olan benzerlikleri nedeniyle ilk duyurulduğunda tartışmaya yol açmıştı. Novi’nin logosu, bu eski tasarımını bir miktar koruyarak ‘o’ harfinin içinde eski cüzdan Calibra’nın esintilerini taşıyor.

Facebook, dijital cüzdanının ismi Calibra’dan Novi’ye evrildi.

Whatsapp ve Messenger ile entegre olacak

Bu değişikliklere rağmen Facebook, Novi’nin değişimle birlikte misyonunda bir şey kaybetmediği belirtilirken Libra ve Novi ile para göndermeyi “mesaj göndermek” kadar kolay hale getirmek istiyor. Hem bağımsız bir Novi uygulaması hem de kişilerinize para göndermenize izin vermek için WhatsApp ve Messenger mesajlaşma servisleriyle entegre bir sürüm yayınlamayı planlıyor.

Facebook, Novi’yi kullanabilmek için devlet tarafından verilen kimlik kartlarını kullanmanız gerekeceğini, ancak bu aktarımın herhangi bir ücret olmadan gerçekleşeceğini ve kullanıcıların 7/24 sohbet tabanlı desteğe erişebileceğini vaat ediyor. Libra ile Novi’nin aynı anda tüm dünyaya sunulması planlanıyor ancak sunum tarihi ise belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir:  Deutsche Bank: Merkez bankası dijital paraları, gelecekte kağıt paranın yerini alacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.