Financial Times, kendi kripto para birimini çıkarmaya hazırlanan Facebook‘un, bu konu için zamanında mahkemelik olduğu Winklevoss kardeşlerle görüştüğünü iddia etti.

ABD merkezli sosyal ağ devi Facebook’un, oluşturması beklenen kendi kripto para birimi konusunda dünyada en çok kullanılan kripto para borsalarından Coinbase ve Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerin sahibi olduğu Gemini‘den fikir aldığı öne sürüldü. Facebook’un Coinbase ve Gemini dışında Chicago’nun en büyük yüksek frekanslı işlem şirketleri Jump ve DRW ile görüştüğü de yazıldı.

Dünya genelinde 2.5 milyardan fazla insana ulaşan Facebook’un böylelikle insanların tüm dünyada kendi para birimiyle alış veriş yapmasını sağlayabilecek.

Whatsapp, Instagram, Messenger ve Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayıları.

Bugün BBC’de yayınlanan bir başka haberde de Facebook’un kripto parası ‘GlobalCoin’i 2020 yılının ilk çeyreğinde birden fazla ülkede kullanıma açacağı iddia edilmişti.

Mark Zuckerberg, şirketin Nisan ayında düzenlediği bir konferansta “Ödemeler konusu daha kolaylaştırmak istediğimiz alanlardan biri. Birine para göndermenin birine fotoğraf göndermek kadar basit olması gerektiğine inanıyorum” demişti.

Kripto para borsası Gemini’nin kurucuları olan Winklevoss kardeşler, Facebook’un kendi fikirleri olduğu iddiasıyla şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’e dava açmışlardı. Mahkeme, Facebook’un Winklevoss kardeşlere 20 milyon dolar nakit ödeme yapması ve 45 milyon dolar değerinde Facebook hissesi vermesi kararını vermişti.

BBC’den dev iddia! Facebook ‘GlobalCoin’i 2020’de piyasaya sürecek

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!