Uzun süredir haberdar olmadığımız ancak dijital ekonomi alanında lider olmak isteyen Facebook’un dijital para birimi olan Libra’yı gelecek yılın Ocak ayında sınırlı bir şekilde kullanıma sunmayı planladığı duyuruldu.

Financial Times’ın haberine göre, Libra’yı düzenleyecek ve yönetecek olan Cenevre merkezli Libra Derneği, dolar tarafından desteklenen tek bir dijital para kullanıma sokacağını planladığını söyledi.

Libra Derneği, Nisan ayında yaptığı açıklamada Libra’nın farklı ülkelerin para birimlerindeki versiyonlarının hayata geçirilmesinin planlandığını açıklamıştı.

Facebook’un, Libra için İsviçre finansal regülasyon kurumu FINMA’dan onay beklediği belirtildi. Kaynaklarını açıklamayan FT ayrıca, sepetteki diğer bileşenlerin desteklediği sabit coin’lerin de ileriki dönemde hayata geçebileceğini yazdı.

Libra nedir?

Facebook’un dijital parası Libra, Türkçe’ye “terazi” olarak çevrilirken, aynı zamanda Roma’da kullanılan bir ağırlık birimi (lb). Sosyal medya devi, söz konusu kripto para biriminin “küresel bir para birimi ve finansal altyapı sistemi” olacağını savunuyor.

Libra, Facebook tarafından oluşturulan, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan şifreli teknoloji olan blok zinciri sürümüyle güçlendirilmiş bir dijital varlık olarak tanımlanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.