Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz yaz duyurduğu kripto parası Libra projesinden şimdilik çekiliyor.

Dünyada milyarlarca kullanıcısı olan Facebook, Libra yerine her biri dolar ve euro gibi devlet tarafından ihraç edilebilen dövizlere sabitlenebilen yeni tokenler geliştirecek. Bu yeni tokenler, Facebook’a ait Calibra isimli dijital cüzdan üzerinden satın alınabilecek. Calibra başlangıçta Libra’yı saklamak üzerine tasarlanmıştı. Kullanıcılar Calibra’yı kullanarak token alabilecek ve depolayabilecek.

Calibra’nın lansmanı 4 ay ertelendi

Facebook dijital parasını ve Calibra’yı aynı anda piyasaya sürmenin peşinde. Ancak dijital cüzdanın lansmanı Haziran’dan Ekim’e ertelendi. Şirket, Calibra’yı WhatsApp ve Messenger üzerinde de kullanıma sunmayı umuyor. Calibra desteklediği para birimlerine göre belirli ülkelerde kullanıma sunulmayabilir. 

Bu projeden ayrı olarak Libra Vakfı Libra tokeni ile ilgili olacak ve hükümet tarafından bildirilen para birimlerine sabitlenecek. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.