Facebook‘ta şirketin diğer hissedarları, CEO’luk görevinin yanında yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürüten Mark Zuckerberg‘in bu görevi bırakması istiyor.

Facebook’un bugün gerçekleştirilecek yıllık genel kurulunda Mark Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığını bırakması talebi görüşülecek.

Şirketin diğer yöneticileri, hisselerinin yüzde 78.9’una sahip olan ünlü milyarderin şirkette oy hakkı yüzdesi ise %57.7. Zuckerberg’in bu şekilde sadece CEO görevini yürüterek Facebook’u daha iyi noktalara taşıyabileceği ve sektöre daha iyi odaklanabileceğini düşünüyor. Mark Zuckerberg’in bu oylamayı kaybetme ihtimalinin ise çok ama çok az olduğu belirtiliyor.

Mark Zuckerberg’in kontrol yapısı.

“Çok fazla güce sahip”

Şirkette çok fazla güce sahip olduğunu ve bunun bir süre sonra sürdürülebilir bir şey olmaktan çıkacağını iddia eden hissedarlardan Trillium Varlık Yönetimi, Zuck’ın şirketin yönetim kurulu başkanlık görevinden ayrılmasını en çok savunan taraf konumunda.

Trillium yöneticisi Jonas Kron, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Çok fazla güce sahip. Zuckerberg’in önünde Google CEO’su Larry Page ve Microsoft’un sahibi olan Bill Gates gibi örnekler var. Kurucunun yönetim kurulu başkanı olması gibi bir kural yok. Bunun kolay olmadığının farkındayım ancak bu, hem kendisinin hem de hissedarların yararına olacaktır.” dedi.

ABD seçimlerine Rus müdahalesinde etkisi, Cambridge Analytica ile 87 milyon kullanıcının kişisel verisinin paylaşılması, Huawei dahil cihaz üreticileriyle veri paylaşımı, platformdaki sahte haberlerin artması, Myanmar, Hindistan ve Güney Sudan’da şiddetin yayılmasına katkıda bulunmak gibi suçlamalarla karşı karşıya kalan Facebook, bu tartışmaların dışında muhtemel kripto parası ‘GlobalCoin’ ve blockchain alanlarına da girmeyi plânlıyor. Bu gelişmelerin bu hamleleri nasıl etkileyeceği merak konusu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!