Kripto paraların yükselişini yaşadığımız şu günlerde ünlü sosyal medya devi Facebook da geçen sene projelendirdiği ve bu yılın ilk çeyreğinin sonunda hayata geçirmeyi plânladığı Diem Coin‘de çatlak yaşandı. Facebook yöneticisi ve şirketin dijital para girişimi Diem’in liderlerinden Kevin Weil, Perşembe günü bir uydu hizmetleri sağlayan PlanetLabs’e katılmak için projeden ayrıldığını duyurdu.

2019 yılında Libra ismiyle dijital para girişimini yapacağını duyuran Facebook, ABD’de zorlu mahkeme süreçleri ve baskılara maruz kalmış ve projeyi ertelemişti. Daha sonra projede bazı düzenlemelere giden ve Libra ismi yerine Diem’i (Diem Coin) seçen sosyal medya ağı, 2021 yılında Diem Coin’i piyasaya sürerek Whatsapp, Instagram gibi uygulamalar içinede alışverişe uygun hale getirmeyi plânlıyordu.

“Bu projeye hâlâ inanıyorum”

Twitter’da da bir dönem görev alan Kevin Weil, Instagram’ın büyümesine yardımcı olarak Facebook’ta yerini sağlamlaştırmış ve kendisini kanıtlamıştı. Ardından başlangıçta Libra (Diem) olarak bilinen dijital para projesinin kurucularından biri oldu. Ayrılışını Twitter’da duyuran Weil “Son üç yılda Diem’e kalbimi ve ruhumu verdim. Bugün dünyanın dört bir yanındaki çoğu insana finansal hizmetler iyi hizmet vermiyor: ödemeler yavaş, pahalı ve birlikte çalışmayan bir dizi hizmet aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bunun yerine finansal altyapının, internete göre modellenen düzenlenmiş, açık, birlikte çalışabilir bir protokol üzerine inşa edildiğini hayal edin – küresel olarak yeniliği teşvik eden giriş engelleri düşük olan bir protokol. Diem ile yaratmak için yola çıktığımız şey buydu ve hâlâ bu misyona derinden inanıyorum. Novi’de inşa ettiğimiz dijital cüzdan, irili ufaklı şirketler tarafından inşa edilen diğer birlikte çalışabilir Diem cüzdanlarıyla birlikte milyarlarca hayatı daha iyi hale getirebilir.” dedi.

Planet Labs adlı bir firmaya katılan Weil’in ayrılışı, Facebook’un dijital para projesinde çalışan diğer önde gelen yöneticilerin çıkışını takip ediyor. Diem ve Coinbase ve Uber’i içeren diğer üyelerin yer aldığı Diem Vakfı, 50 milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğini iddia eden sözde bir testnet ile öne çıktı. Bununla birlikte, para biriminin Facebook kullanıcılarına ne zaman sunulacağı belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir:  Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Libra'dan nasıl faydalanacaklarını anlattı

Diem Coin eski adıyla Libra Coin nedir?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.