Libra olarak bilinen ancak sonradan adı Diem olarak değişen Facebook’un stabil kripto para projesinde yeni gelişmeler yaşanıyor. 25 şirketin dahil olduğu Diem Derneği, ana faaliyetlerini ABD’ye taşıdığını ve ABD doları ile desteklenen bir stabil kripto para birimi çıkarmak için Silvergate Capital ile ortaklık yapacağını açıkladı. Bu anlaşmanın duyurulması sonrası Silvergate hisseleri, yaklaşık %20 arttı.

Diem’den yapılan açıklamada, kripto para birimi endüstrisinin önde gelen oyuncularından Silvergate Capital Corp. ile stabil kripto para çıkarılacak ve Diem’in ABD doları rezervini yönetecek bir anlaşma içerecek.

Diem, dünya hükümetleri bu piyasayı düzenlemeye karar verirse kendi stablecoin’inin odağında merkez bankası dijital para birimlerine hizmet edebileceği fikriyle hala küresel bir ödeme ağı inşa ettiğini belirtti.

Diem İcra Kurulu Başkanı Stuart Levey, konuyla ilgili “ABD’nin bu alanda yeniliği teşvik etmesi çok önemli. ABD burada geride kalmayı gerçekten göze alamaz” dedi ve Diem’in ödeme ağının, ister Diem tarafından çıkarılan bir stabilcoin’in birçok ülkenin düşündüğü merkez bankası dijital para birimleri aracılığıyla dünya çapında para gönderme maliyetini düşürebileceğini söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!