22 yıldır finans sektöründe yer alan ve Bitcoin ile Blockchain meraklısı ekonomistlerden Caitlin Long, Facebook‘un çıkaracağı kripto para ile ilgili öngörülerde bulundu.

Kimilerine göre isminin Global Coin kimilerine göre Libra olacağı söylenen Facebook’un son büyük adımlarından olan kripto parası projesini 18 Haziran’da resmen duyurması bekleniyor. Forbes’a bu kripto paranın yaratacağı etkiler için tahminlerde bulunan tecrübeli ekonomist Caitlin Long, kripto para ekosistemine büyük yarar sağlayacağı görüşünde.

Facebook’un kripto parasının Bitcoin için bir kıvılcım olacağına ve insanların kripto paraları öğrenme hızını büyük ölçüde artıracağına inandığını söyleyen Long’un tahminleri ise şu şekilde:

  • Facebook çıkaracağı kripto parasını daha çok gelişmekte olan ülkelere pazarlamayı düşünüyor, çünkü buralarda token’ının etkili bir hale gelebileceğini düşünüyor.
  • Facebook kripto parasını elinde tutanlara faiz ödeyecek ve bu ABD bankacılık sisteminin merkezindeki bankalara kurumsal yardımların kaldırılması için popülist çağrıların oluşmasına yol açacak.
  • Şirket, token’ını piyasaya sürmesiyle birlikte yasal belirsizliklerle karşılaşacak. Sektörü düzenleyen kurumlar bu konuya yoğunlaşacak.
  • Facebook, vakfının erişim gücünü kullanarak küresel sermaye piyasalarında gelişecek.
  • Facebook’un düzenleyicilere sunacağı raporlar, ABD’de finans ve veri gizliliğinin yanı sıra yurt dışında tutulan varlıkların bildirilmesi ve vergi düzenlemeleri merkezli bir dizi tartışma başlatacak.
  • Facebook’un kripto para birimine geçişiyle Bitcoin’den faydalanacaktır. Zaman alacak, ancak Facebook’un insanlara kripto para birimleri hakkında öğretme hızını büyük ölçüde hızlandıracak.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!