Facebook‘un kripto parasında yavaş yavaş sona gelindikçe detaylar da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Libra ya da diğer adıyla Global Coin‘in destekçilerinin sayısı ve elde edeceği gelir belli oldu.

Bir yıldan fazla bir süredir sessizce kripto parasını geliştiren ve buna epey zaman harcayan Facebook, 18 Haziran’da resmen duyuracağı kripto para için ödemeler, perakende satış ve teknoloji alanındaki en önde gelen şirketlerin desteğini sağladı. Wall Street Journal‘da yayınlanan haberde Uber, Visa ve PayPal gibi dev şirketlerin Facebook’un yeni projesine yatırım yaptıkları ortaya çıkmıştı. Bununla birlikte yeni bir detay daha görüldü ve The Block’ta yer alan habere göre Vodafone, Spotify, eBay gibi 30’a yakın şirketin Libra ya da Global Coin adıyla piyasaya sürülecek coin için yatırım yapanlar arasında yer alacak.

İlk başta Wall Street’te faaliyet gösterme gibi bir hedefi bulunan sosyal medya devinin Goldman Sachs ve JP Morgan gibi otoritelerden beklediği ilgiyi bulamadı. Bu şirketlerin her birinin Facebook’un kripto para ağında “node” görevi alabilmek için 10 milyon dolar ödeme yaptığı belirtiliyor. Öte yandan sayılarının 100’e kadar çıkarılmak istendiği ifade ediliyor. Konsorsiyum üyelerinden elde edilecek para, bir itibari para sepetine bağlanacak olan kripto paranın desteklenmesi için kullanılacak. Facebook, projeye 100 şirketi dahil ederek 1 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor.

Visa, Uber ve Mastercard’dan Facebook’un kripto parasına yatırım!

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!