Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook‘un dijital cüzdanı Calibra ve buna bağlı olan kripto parası Libra‘nın detayları ortaya çıktı.

Dünya üzerinde 2.5 milyar insanın kullandığı Instagram, Whatsapp ve Messenger gibi dev sosyal platformları da altında bulunduran Facebook’un dijital cüzdanı Calibra ve kripto parası Libra’ya dair detaylar ortaya çıktı.

Libra’nın altın gibi gerçek varlık rezervlerinin desteklediği güvenli ve ölçülebilir bir blockchain üzerinde oluşturulduğu belirtilirken tek bir varlık yerine ABD Doları ve Euro gibi birden fazla para birimine bağlı olacağı duyurulduğu açıklamada “Libra’nın hedefi, milyarlarca insanın kullanabileceği basit küresel bir para birimi ve finansal altyapı oluşturmaktır” denildi.

İlk önce Facebook’un Libra için geliştirdiği cüzdan olan Calibra’nın internet sitesini aktifleştirdi ancak sonrasında bir süre erişim sağlanamadı. Daha sonra libra.porg adlı domain üzerinden whitepaper duyuruldu. Facebook’un herhangi bir resmi açıklama yapmadığı Libra ve Calibra hakkındaki önemli bilgiler şu şekilde:

Libra

  • Facebook’un kripto parasının adı resmen Libra olacak.
  • Libra’nın kurulu ağı tamamen kendi blockchain’i üzerine olacak. (Libra Blockchain)
  • Sabit bir kripto para olarak alınıp/satılacak ve enflasyona dayanıklı olan altın, devlet tahvilleri vb. gibi gerçek yatırım araçlarına dayandırılacak ve böylelikle volatiliteden daha az etkilenecek.

Calibra

  • Kişisel bir dijital cüzdan olan Calibra, şimdilik test aşamasında olacak ve 2020 yılında tamamen hayata geçmiş olacak.
  • Calibra’da kullanıcılar ağa bağlı anahtarları yönetemeyecek. Tamamen Facebook’a ait ve Facebook’un kripto parasını kullanmalarının ana yolu olacak.
  • Bütün Facebook platformlarında kullanılacak olan Calibra, iOS ve Android destekli olacak.
  • Dijital cüzdan Calibra, ilk etapta bir finansal servis sağlayıcısı olarak kullanılacak.
  • Kullanıcılar Libra ile Whatsapp ve Messenger gibi uygulamalar üzerinden dünyanın her yerine saniyeler içinde basit bir şekilde para gönderebilecek.
  • Fatura, vb ilşlemlerin gerçekleştirilebileceği tüm ödemeler gizli ve güvenli olacak.
İlginizi Çekebilir:  Joe Biden'ın zenginlere yönelik vergi plânı geleneksel piyasaları ve Bitcoin'i salladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.