Avrupa Birliği Komisyonu, Facebook‘un iki ay önce duyurduğu dijial parası Libra‘ya soruşturma kararı aldı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Avrupa Birliği Komisyonu’nun şu anda Libra Derneği’ni rekabeti karşıtı potansiyeli nedeniyle soruşturuyor. Komisyon, Facebook’un dijital ödeme sisteminin rakipleri adaletsiz bir şekilde dışarıda bırakacağından endişe ediyor.

Yetkililer, Libra’dan elde edilecek bilgilerin ve tüketici verilerinin kullanımı konusunda olası rekabet kısıtlaması oluşturabileceğinden endişe duyduklarını söylediler.

Facebook, komisyon hem soruşturma hakkında yorum yapmazken Kaliforniya merkezli şirket, Libra’nın piyasaya sürülmesinden önce ABD Senatosu’nda da ifadeye çağrılmış, kara para aklama ve benzeri endişeler sebebiyle görüşleri alınmıştı.

AB yetkilileri ayrıca tüketici verilerinin alışverişinden doğacak rekabet kısıtlamaları nedeniyle de endişeli durumda oldukları bildirildi. Bununla birlikte uygulamaların Libra’yı kullanan WhatsApp ve Messenger gibi Facebook hizmetlerine olası entegrasyonunu da inceliyor.

ABD Başkanı Trump’tan Libra ve Bitcoin açıklaması

Facebook’un Libra’sı ‘Nobel ödüllü düşman’ kazandı

FED Başkanı Powell: Libra çok riskli

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.