En çok yatırım yapılan kripto para birimi Bitcoin’in, ABD Merkez Bankası (FED)’in yaptığı son üç faiz indirimi sırasında beklentinin altında performans gösterdiği gerekçesiyle güvenli bir liman olmadığı iddia ediliyor.

2019 yılında ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranını üç kez düşürdü, şu an için faiz seviyesi 175 bps olarak puanlanıyor. Gerçekleşen üç faiz indirimi sırasında Bitcoin anlık tepki vermese de, haftalık ve aylık vadede sırasıyla %5, %20 ve %11 oranında düşüş yaşadı.

Görünen o ki Bitcoin, makro ekonominin yüksek dalgalanmalara sahip olduğu dönemlerde güvenli bir liman olarak kabul ediliyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimleri altın gibi enflasyonist olmayan varlıkların üzerinde pozitif etkilere sahip.

Piyasa, önümüzdeki dönemde gelecek faiz indirimi öngörürken, bazı analistler Bitcoin’in bir toparlanma evresine gideceğini düşünüyor.

Bununla birlikte yapılan analizlere göre, Bitcoin ve faiz indirimi arasında bir bağ yok. Bu sebeple de bir sonraki faiz indiriminde Bitcoin’in düşeceğini ya da yükseleceğini söylemek olası değil.

Coronavirus ABD piyasaları ve Bitcoin’i olumsuz etkiledi

Halihazırdaki küresel ekonomik gelişmeler, ABD’nin İran’ın Kasım Süleymani gibi önemli bir generali öldürmesi ve coronavirüs salgını, insanlarda Bitcoin’in güvenli bir liman olarak görülmesi gibi bir etkiye sebep oldu.

Şubat ayının son haftalarında ABD piyasaları gibi Bitcoin’in de coronavirus salgınından olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. Bitcoin, şu anda 8550 dolar civarında işlem görmekte.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!