Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir duyuru ile EFT yerine geçecek yeni bir ödeme sistemi duyurmuştu. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), adındaki uygulama yeni yılda kullanıcılarla buluşacak. Kullanıcılar FAST ile 7/24 para gönderip alabilecek. Öte yandan (FAST) işlemlerinden alınacak ücretlerin, EFT sistemi ücretlerinin sınırlamalarına tabi olacağı da açıklandı.

FAST nedir? FAST nasıl kullanılır? FAST ne işe yarar? FAST güvenli mi?

FAST, bugün kullanılan EFT sisteminin tamamen her an gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelen bir sistem. FAST güvenli diye sorarsanız oldukça güvenl çünkü Merkez Bankası’nın hayata geçirdiği ve arkasında bulunduğu bir para aktarma sistemi.

FAST’te farklı bankalardaki hesaplarınız arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceğiniz sistemdir. Merkez Bankası, bu yeni sistemle daha az nakitle işlem yapan bir topluma geçiş ve ekonominin dijitalleşmesi konusunda oldukça etkili olacağını öngörüyor.

FAST ücretleri ne kadar? Mesai saatleri dışında yüzde 50 artacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ve finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin esasları belirleyen tebliğde değişiklik yapan tebliğe göre, FAST işlemleri karşılığında alınabilecek ücret, tebliğin 12. maddesi 3. fıkrasıyla belirlenen EFT işlemleri ücret sınırlamalarına tabi olacağı belli oldu.

EFT sisteminin resmi çalışma saatleri dışında gerçekleştirilen FAST işlemleri için söz konusu azami ücretler, yüzde 50 artırımlı olarak uygulanacak. Aynı bölüme ayrıca, FAST işlemleri karşılığında alınabilecek ücretin azami sınırlamalara tabi olduğu, EFT sisteminin resmi çalışma saatleri dışında gerçekleştirilen FAST işlemleri için söz konusu azami ücretlerin yüzde 50 artırımlı olarak uygulanacağı maddesi eklendi.

FAST tebliğinde yazan ifadeler

Tebliğde yer alan ifadelerde “EFT işlemlerinden alınacak ücret işlem tutarının 1.000 lira ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 lirayı, ATM’den yapılan işlemlerde 2 lirayı, diğer kanallarla yapılan işlemlerde ise 5 lirayı geçemez. İşlem tutarının 1.000 lira ila 50 bin lira arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 lira, 5 lira ve 10 lira olarak, işlem tutarının 50 bin lira üzerinde olması durumunda ise 25 lira, 50 lira ve 100 lira olarak uygulanır.

EFT sisteminin resmi kapanış saatinden en erken 90 dakika önce olmak kaydıyla kuruluş ile finansal tüketici arasındaki sözleşmede geç işlemler olarak belirlenen EFT işlemlerinde anılan sınırlar yüzde 50 artırımlı olarak uygulanır. Havale işlemlerinde ise uygulanacak azami ücretler EFT işlemleri için belirtilen ayrımlara tabi olarak ilgili ücretlerin yarısı oranında uygulanır. Kuruluşlarca gerçekleştirilen uluslararası fon transferi ve mesajlaşma işlemlerinin ücretleri ise finansal tüketici ile kuruluş arasında düzenlenen sözleşme ile belirlenir.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!