Kara Para Aklama ve Terör Finansmanı Önleme Komisyonu olarak bilinen Mali Eylem Görev Gücü olarak bilinen (FATF), kripto para borsalarının ve işlemlerinde kripto para kullanan şirketler için yeni kurallar getirdi.

1989 yılında G-7 ülkeleri tarafından OECD bünyesinde kurulan, hükümetler arası çalışan ve kara para ile terörizmle savaşı odaklanan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto paralarla ilgili tavsiye niteliğindeki kararları aktardı.

Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesi öncesi alınan ancak önceki gün açıklanan kararlara göre;

  • Kripto para borsaları da dahil olmak üzere kripto paralarla iş yapan şirketlerin istisnasız hepsi aralarında fon transferi yaparken müşterileriyle ilgili bilgileri de birbirlerine aktaracak.
  • Yapılan her işlem ve transferde artık ad, hesap numarası (örn. cüzdan numarası), açık adres, kimlik numarası, müşteri numarası, doğum tarihi ve yeri gibi tanımlayıcı bilgileri içerecek.
  • FATF, ülkelere kurallara uyması için 12 ay süre tanıyacak.

Öte yandan veri analizi şirketi Chainalysis, şirketler arası bu kadar şeffaflığın iyi bir şey olmadığı konusunda FATF’yi uyardı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.