FED Başkanı Jerome Powell, Bitcoin ve kripto paraların gündemden düşmediği dönemde, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Üyesi Patrick McHenry’nin Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki görüşmelerde dijital dolar hakkındaki sorularına yanıt verdi. Powell, ABD halkını bu yıl içinde dijital dolar ile tanıştıracaklarını ifade etti.

Ocak ayında ABD Başkanı olan ve ilk icraatlerinden biri olan 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzalayan Joe Biden ve ekibi ekonomide yenilik ve doları güçlendirmenin yollarını arıyor. 2019’dan bu yana piyasaya 9 trilyon dolardan fazla para basılan dönemde faizleri stabil tutan FED’in Başkanı Jerome Powell, dijital dolar için “Bu önemli bir yıl olacak, halkla oldukça aktif bir şekilde iletişim kuracağımız yıl olacak.” ifadelerini kullandı.

FED diğer merkez bankalarıyla iletişim halinde

Dijital doları ‘resmi’ bir şekilde halka sunmanın önünde teknik ve politik engellerin olduğu biliniyor. FED muhtemelen halktan gelen geri bildirime göre bir adım atacak ve dijital dolar konusunda hamlelerini yapacak. Bu arada, merkez bankasının dijital dolar ile ilgili tespit ettiği teknik zorluklara çözümler üzerinde çalıştığını söyleyen FED, ayrıca CBDC’leri araştıran veya yayınlayan diğer merkez bankalarıyla da görüşmelerde bulunuyor.

Powell, dijital bir doların gelişmesi için yasama yetkisi gerekeceğini söylerken bunun ne zaman ve nasıl olacağını bilmediğini ve ekonomik gidişatın hangi yöne gittiğini kesitrdikten sonra ABD Kongresi’nin de kararıyla adım atabileceklerini belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!