Son 1 yıldır düşüş trendinde olan Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bugün yaptığı para politikası açıklamalarıyla yukarı yönlü sinyaller verdi. İstihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılana kadar mevcut faiz oranlarının korunacağının sinyalini veren Powell, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişle ilgili konuştu ve tahvillerde yukarı yönlü bir ivmelenme yaşandı. Dolar endeksi değer kazanarak 91.4’ün üzerine çıktı ve Dolar/Türk Lirası kuru 7.55 sınırına dayandı, Bitcoin de 48 bin 250 dolara kadar düştü.

Powell, The Wall Street Journal tarafından düzenlenen video konferans etkinliğinde ABD ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fed’in maksimum istihdam ve ortalama yüzde 2 enflasyon hedeflerinden hala çok uzakta olduğunu yineleyen Powell, bankanın mevcut faiz oranlarını koruyacağını ve istihdam ile enflasyon hedeflerinde önemli bir ilerleme kaydedilene kadar varlık alımlarına devam edeceğini söyledi.

Enflasyonda ‘artış’ detayı verdi

Powell, maksimum istihdam hedefine ulaşmanın biraz zaman alacağını belirterek, bu hedefe 2021’de ulaşmanın olası olmadığını dile getirdi.

Ekonomideki toparlanmayla ise enflasyonda geçici bir artış görülebileceğini belirten Powell, “Ekonomi toparlanırken, enflasyonun baz etkileriyle yükselmesini bekliyoruz. Bu, fiyatlar üzerinde biraz yukarı yönlü baskı yaratabilir.” dedi.

Powell, enflasyonda geçici bir artış görülmesi halinde “sabırlı” olacaklarını kaydetti.

Tahvil faizlerindeki artış “dikkat çekici”

Tahvil faizlerindeki artışın ise “dikkatini çeken bir şey olduğunu” belirten Powell, “Piyasalardaki düzensiz koşullar veya hedeflerimize ulaşmamızı tehdit eden finansal koşullardaki sürekli sıkılaşma endişe duymama sebep oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, bankanın tek bir ölçü yerine geniş yelpazede finansal koşullara baktığının altını çizdi. Fed’in hedefleri doğrultusunda çok fazla ilerleme sağlamış durumda olmadığına işaret eden Powell, “Mevcut politika duruşumuz uygun.” ifadesini kullandı.

Powell’ın mesajlarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,55 seviyelerine yükseldi.

İlginizi Çekebilir:  Kanada ETF konusunda bayrağı taşıyor: Bitcoin'den sonra ilk Ethereum ETF'i başladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.