ABD’de politika faizini bir kez daha sabit bırakan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, piyasalar hakkında düşüncelerini aktardı ve Dogecoin ve Gamestop ile alakalı soruyu üstü kapalı cevapladı.

Powell, basın toplantısında Yahoo Finance muhabiri Brian Cheung’un GameStop ve Dogecoin gibi yatırım araçlarının finansal istikrarla ilgili potansiyel endişelere ilişkin sorusuna yanıt olarak Dogecoin veya Gamestop isimlerini geçirmeden “Pek çok insan sadece varlık fiyatlarına bakıyor ve hisse senedi piyasalarında olup biten bazı şeylere bakıyor. Ve bence hisse senedi piyasalarında köpüğü yansıtıyor. Biz yine de belli kurallar çerçevesinin içinde kalıyoruz. Bu yüzden bu konuları konuşabilir hatta yaşananlardan ötürü sorumlu tutulabiliriz”” dedi.

Dogecoin son 3 ayda yüzde 500’lük bir artış sergileyerek 0.45 dolara kadar yükselmişti.

“Merkez bankaları dijital paraları artık mümkün”

Powell, söz konusu köpüğe niceliksel parasal genişlemenin neden olduğu yönündeki endişeleri yalanladı. Bunun yerine, ticaretteki son dalgalanmaları, başarılı bir aşılama kampanyasının ortasında Covid-19’dan toparlanan bir ekonomiye bağladı. Powell, dijital dolar konusunda acele etmeyeceklerini açıklamıştı ve bu basın toplantısında merkez bankası dijital para birimleri hakkında “Merkez bankası dijital para birimleri artık mümkün ve bunların bazılarını dünya çapında göreceğiz. Başka bir ülke bizden önce bir CBDC çıkaracak diye bir endişem yok. Acele etmek yerine işi doğru yapmalıyız. Bu çok daha önemli. Başka ülkeler çıkaracak diye biz acele edemeyiz” sözlerini sarf etti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!