Kripto paraların popülerliğinin artması ve Çin ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkenin merkez bankası dijital para birimlerini faaliyete geçirmek için çalışmalarını hızlandırmasına yol açtı. Bloomberg’in haberine göre, Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) araştırmacılar, merkez bankası dijital para sistemlerinin prototipini Temmuz ayı başlarında açıklayacak.

Aüustos 2020’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile CBDC (dijital para) konusunda ortaklıklarını açıklayan Boston Fed’de dijital dolar projesini yöneten James Cunha, ekibin dijital dolar işlemlerini taşıyabilen, depolayabilen ve kapatabilen en az iki platformu açıklayacağını söyledi. Cunha, bunlardan herhangi birinin blockchain teknolojisi kullanıp kullanmadığını söylemekten ise kaçındı.

Geçen ay FED Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki bir konuşmasında 2021’in dijital dolar için “önemli bir yıl” olacağını, çünkü merkez bankasının bu konuda halkla daha çok ilgileneceğini söylemişti. Powell, dün ABD Kongresi’nin onayı olmaadan dijital para projesinde ilerlemeyeceklerini söylemiş, Merkez bankası dijital parasının olumlu yanları dışında olumsuz yanlarının da var olduğunu belirten Powell, merkez bankası dijital para konusunda dünyada bir kez daha bu konuda ilk olmaya ihtiyaç duymadıklarını ifade etti.

Cunha da FED Başkanı Powell’ın aksine hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek “Politika tartışmasını beklemeyi doğru bulmuyoruz çünkü o zaman diğer ülkelerden ve çalışmalarımızdan bir yıl kadar geride kalacağız” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!