ABD Merkez Bankası FED’in Minneapolis Başkanı Neel Kashkari, koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren piyasalar ve borsa çöküşüyle ilgili endişelere yanıt olarak FED’in “sonsuz miktarda nakit” olduğunu ifade etti ancak birçok analist orta ve uzun vadede bunun kripto paralara yarayacağını söylüyor.

CBS kanalındaki 60 dakika adlı TV programında konuşma yapan Kashkari, “Finansal sistemde yeterli para var ve FED’de sonsuz miktarda nakit var. Bankacılık sisteminde yeterli para olduğundan emin olmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

Bitcoin’in koronavirüs sonrası yeni süreçte etkili olması bekleniyor.

Bitcoin destekçileri bekleyişte

Konuya kripto paranın avantajı gözünden bakan Cebelitarık merkezli kripto para borsası INX’in genel müdürü Alan Silbert, Fed’in koronavirüs nedeniyle verdiği bu kararını değerlendirirken Bitcoin’in ön plana çıkacağını belirrti ve “Bitcoin destekçileri, hisse senetleri, altın ve nakit paranın fiyatı üzerindeki baskının kötüye kullanıldığının farkında ve hükümetler kendilerine yardım edemeyeceğini de biliyorlar. Ve mevcut Koronavirüs krizi, para basmadan sonra arta kalan birkaç araçtan birini öne çıkardı. Çünkü basılacak olan 2 trilyon ABD dolar tarihte benzeri görülmeyecek” dedi.

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan de Bitcoin’in doğasında ‘sınırlı’ olmasının yattığını söyledi. Greenspan, “Temelde Bitcoin’in yaratılmasının nedeni budur” dedi. “Bitcoin’in ana hedeflerinden biri, para yaratmanın sınırsızlığı fikrine karşı koymaktır.” ifadelerini kullandı.

21 milyon ile arzı sınırlanan en büyük kripto para her dört yılda bir yarılanmaya gidiyor. Bitcoin’deki bu işlem bu yıl Mayıs ayında gerçekleşecek. Şimdiye kadar yapılmış ilk Bitcoin bloğu olan Genesis Blok, Times gazetesinin 2008 küresel mali çöküşüne atıfta bulunan bir alıntı olarak yorumlanıyordu.

Koronavirüs ABD borsalarını fena vurdu

Koronavirüs krizi, geleneksel piyasayı oldukça kötü etkiledi. S&P 500, 2017’den beri Dow Jones, 2016’dan beri görülmeyen seviyelere düştü. Buna karşılık, Fed, bu ‘katliamı’ durdurmaya çalışmak için elinden geleni yapıyor ve günlük repo operasyonlarında 1 trilyon dolar vaat ediyor ve sisteme daha fazla para yatırarak ekonomiyi canlı tutmaya çalışıyor.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin işlem ücretlerinde %80'in üzerinde düşüş

Krizin ilk günlerinde diğer finansal enstrümanlar gibi çakılan Bitcoin, borsalar düşmeye devam ederken, bir anda seyrini değiştirdi ve iki hafta önceki düşük seviyesinden bu yana %37 arttı. BTC, şu sıralarda 6 bin 475 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.