ABD Merkez Bankası (FED)’in, koronavirüs krizinden etkilenen ABD ekonomisini desteklemek amacıyla faiz oranlarını sıfıra indirdi. Buna ek olarak, FED 700 milyar dolarlık devasa bir parasal genişleme (para basma) programını başlattı. Bitcoin, anlık olarak bu habere olumlu tepki verirken sonrasında eski seviyesine geriledi.

Açıklama sonrası ilk dakikalarda, Bitcoin’in fiyatı 5 bin 160 dolardan 5 bin 950 dolara yüzde 20 arttı. Kripto para birimi analisti Luke Martin, FED’in parasal genişleme kararının Bitcoin’in uzun vadede başarılı olması için sahneyi hazırladığına inanıyor. Çünkü parasal genişleme, ABD dolarının arzını önemli ölçüde arttırıyor. Mayıs ayı boyunca daha da az olacak olan Bitcoin’in dolara karşı daha güçlü alım/satım yapılması bekleniyor.

Kraken CEO’su Jesse Powell da, Bitcoin’de long pozisyonda kalmanın zaman olduğunu ve sıfır faizle kredinin iyi bir fikir olabileceğini sözlerine ekledi.

Fed’in faiz sıfırlama kararı sırasında Bitcoin’in fiyatı.

Bitcoin’de 12 Mart’ta yaşanan yüzde 40’lık çöküş kripto topluluğunun coşkusunu azalttı ve 4 gündür herhangi bir kıpırdama yaşanmadı ancak FED’in parasal genişleme hamlesi piyasada umut yarattı. Ancak bu umut sadece yarım saat sürdü. 5 bin 160 dolar seviyesinde işlem görürken dakikalar içinde hızla 6 bin dolara dayanmışken sert bir düşüş daha yaşadı. Lider kripto para birimi haberin yazıldığı şu saatlerde 4 bin 677 dolardan kendisine alıcı buluyor.

Bitcoin’in FED kararı sonrası şu saatlerdeki fiyatı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.