ABD Merkez Bankası (FED), 11 yıl sonra bir ilke imza atarak faiz oranında 25 baz puan faiz indirimine giderek yüzde 2.00 – 2.25 aralığına çekti. Dolar/TL kuru bu kararın ardından 5.52’den 5.55’e çıktı, Bitcoin ise kısa süreliğine 10 bin doların üzerine çıktı.

ABD Merkez Bankası FED, piyasaların beklediği gibi politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00 ila yüzde 2,25 aralığına çekti.

10 Temmuz’daki toplantıda konuşan ve faiz indiriminin sinyallerini veren Fed Başkanı Powell, Temmuz ayının son toplantısında konuştu ve “Bugün faizi 25 baz puan indirme kararı aldık. Aşağı yönlü risklerin önlenmesi için yapılmıştır. Küresel anlamda zayıflıklar sebebiyle ve sürdürülebilir enflasyon hedefimizin yolunda gitmesi yapılmıştır. Zaten bugünkü faz indiriminin önümüzdeki dönemde yaptırımları da olacaktır. Enflasyon hedefimiz yakınlarında, faiz hedefimiz nötr altındaydı.” dedi ve Fed böylelikle 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, son dönemde FED Başkanı Jerome Powell’ın üzerinde baskı kurarak faizleri indirmesi yönünde demeçler veriyordu.

Bitcoin bu karara ilk başta olumlu yönde tepki verdi ve 9 bin dolar civarlarında seyreden fiyat 10 bin doların üzerine çıktı ancak sonra normal seyrine geri döndü ve şu an TSİ 22:00’de 9 bin 990 dolardan işlem görüyor.

Dolar/TL kuru ise, faiz oranın indirilmesiyle 5.52 seviyelerinden 5.55 seviyelerine yükseldi. Dolar/TL TSİ 22:00 itibarıyla 5.56 seviyelerinde işlem görüyor.

Bitcoin’in 100 bin dolar hedefine FED dopingi gelebilir

ABD Başkanı Trump’tan Libra ve Bitcoin açıklaması

Bitcoin, ABD Kongresi’nde sorgulandı… “İstese de yasaklayamaz”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!